İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağı devam edecek mi sorusuna yanıt verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu cuma gecesi 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu için alınan sokağa çıkma yasağı ve sonrasında yaşananlarla ilgili CNN Türk’ten Ahmet Hakan’a konuştu. Yasak geç açıklandığı için insanların panik olduğu yönünde eleştirilere maruz kalan Süleyman Soylu eleştirileri kabul ettiğini söyledi.

Karar neden alındı?

Hafta sonu 2 günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldıklarını belirten Süleyman Soylu bu kararın üretim ve tedarik zincirine zarar vermeyeceğini düşündüklerini o yüzden da önemli bir karar olduğunu dile getirdi. Bir buçuk iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma olduğunu belirten Süleyman Soylu çok sınırlı sayıda birikme olduğunu bunu ön göremediğini, tecrübeli olduğunu fakat yine de o saatte şu bu çok sınırlı bir yığılmanın büyük bir problem oluşturacağını düşünmediğini ifade etti.

Eleştirileri aldım kabul ettim

Zamanlaması bakımından alınan kararların İçişleri Bakanlığı'na ait bir karar olduğunu belirten Süleyman Soylu eleştirileri de hakaretleri de kabul ettiğini ifade etti. Diğer ülkelerdeki örnekleri de incelediklerini belirten Süleyman Soylu o örneklerde 2-3 gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasağının marketlerde büyük bir hücumu getirdiğini böyle bir şey yaşanmasını istemediklerini dile getirdi.

Marketler kapandığı diye erken açıklandı

İçişleri Bakanı Soylu kararın neden gece yarısında değil de 22.00’de açıklandığı sorusuna yanıt verdi. Marketlerin gece saat 21 00 itibariyle kapandığını bunu düşünerek yasak kararını 22.00’da açıkladıklarını söyledi. Gece yarısı da açık olabileceklerini fakat o zaman da insani bakımından oldukça büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilecekleri belirten İçişleri Bakanı Soylu, bir ziyarete giden bir yerde olan insanlar açısından büyük sorun olacağını bu nedenle birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yasak uzatmayacak bu gece bitiyor

Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi sorusuna da yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yasağın bu gece itibariyle biteceğini ve uzamayacağını dile getirdi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5325758/icisleri-bakani-suleyman-soylu-sokaga-cikma-yasagi-devam-edecek-mi-sorusuna-yanit-verdi