BDDK vatandaşları art niyetli kuyumculara karşı uyardı

BDDK resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayarak son dönemlerde kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren bazı işletmelerin vatandaşlara yüksek kazanç vaadi ya da kar garantisi ile nakit para ve altın başta olmak üzere kıymetli maden toplanarak veya değerlendirilmek üzere emanet adı altında teslim aldıklarını bildirdi. Vatandaşları bunun karşılığında makbuz, kartviziti, senet, muhtelif evrak verildiğine dikkat çeken BDDK açıklamasında, kuruma kişilerin maddi kayıplarının oluştuğuna dair şikayetlerin ulaştığını ifade etti.

Bu kişilere itibar etmeyin

Açıklamada vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamak için bu kişilere itibar etmemeleri çağrısı yapılırken gerekmektedir para gerek kıymetli maden şeklindeki tasarrufların kurum veya diğer merciler tarafından yetkilendirilen finans kuruluşlarında değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Kanunda cezası bulunuyor

Açıklamanın devamında tasarruf ya da yatırım amacıyla yetkisiz kişiler tarafından nakit para veya kıymetli maden toplanması ile ilgili durumun kanunlara aykırılık oluşturacağı belirtilirken adli yaptırımlara tabi olduğu ifade edildi.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5326542/bddk-vatandaslari-art-niyetli-kuyumculara-karsi-uyardi