Türkiye’ye karşı cihat çağrısı yapan Hafter Libya’da askeri okula saldırdı

Hafter’e ait olan savaş uçaklarının Trablus’un güneyinde bulunan Hadbe bölgesinde içtima sırasında askeri öğrencilere saldırdığı öğrenildi. Hafter tarafından askeri öğrencilere düzenlenen saldırıda ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Hafter Savaş Uçakları Askeri Okulu Hedef Aldı

Darbeci General Hafter’in Libya’da yaklaşık 10 aydır devam eden saldırılarına bir yenisinin daha eklendiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Hafter’e ait olan savaş uçaklarının Trablus’un güneyinde yer alan Hadbe bölgesinde içtima sırasında askeri okula saldırdığı ve saldırı sonucunda çok sayıda ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Türkiye’ye Cihat Çağrısı Yapmıştı

Öte yandan Türkiye Büyük Meclisi’nde onaylanan Libya tezkeresinin ardından Libya’nın doğusunu kontrol etmekte olan darbeci General Hafter’in Türkiye’ye karşı cihat ilan ettiği belirtilmişti. Cihat çağrısı yapan Hafter’in sivil-asker, kadın-erkek herkese silahlanma çağrısı yaptığı öğrenildi.

Libya’da Son Durum

Son günlerde Türkiye’nin de gündeminde olan Libya’nın Trablus ve Sirte gibi batısında yer alan şehirlerini BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda da tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti, doğu kesimini ise Tobruk Merkezli General Hafter’e bağlı olan gruplar temsil etmekte. Aynı zamanda Libya’nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolünün ise yerel aşiretlerin elinde olduğu görülüyor.

Türkiye Libya’ya Asker Gönderecek

Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya’ya asker gönderilmesi konusunda açıklama yapmış ve resmi talep gelmesi durumunda gerekenin yapılacağını söylemişti. Bu açıklamanın ardından Libya cephesinden resmi talep gelmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanan Libya tezkeresi oy çokluğuyla kabul edilmişti. Kabul edilen tezkereyle Türkiye destek amaçlı Libya’ya asker gönderecek.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5329748/turkiyeye-karsi-cihat-cagrisi-yapan-hafter-libyada-askeri-okula-saldirdi