8 bin kişinin tahliye edildiği bölgeye THY uçuşlarını iptal etti

Filipinler’deki Taal Yanardağı tekrar faaliyete geçti. Kül püskürten yanardağın bulunduğu bölgede yer alan yerleşim merkezlerinde yaşayan 8 bin kişi tahliye edildi. Yanardağın faaliyete geçmesiyle birlikte Manila Uluslararası Havalimanı’ndaki uçuşlar güvenlik amaçlı iptal edildi.

Sarsıntılar Oldu

1 kilometre yüksekliğe varan seviyelere kül püskürten Taal Yanardağı’ndaki patlamalar neticesinde bölgede şiddetli sarsıntıların meydana geldiği bildirildi. Yanardağın faaliyete geçmesiyle birlikte bir açıklama yapan Manila Uluslararası Havalimanı yetkilileri, “Ninoy Aquino Havalimanı’ndan gerçekleşen uçuşlar, Taal Yanardağı’nın faaliyet geçerek kül püskürtmesiyle birlikte geçici olarak durdurulmuştur.” ifadelerine yer verdiler.

Bölgedekiler Panik İçinde

Taal Yanardağı’nın faaliyete geçmesiyle birlikte çıkan dumanlar arasından çakan yoğun şimşek çevrede bulunanlara korku ve panik dolu anlar yaşattı. Yanardağın faaliyete geçmesiyle birlikte bölgeden güvenlik maksatlı 8 bin kişi tahliye edilirken, Flilipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü tarafından tehlike seviyesi 3 olarak açıklandı.

THY Uçuşlarıda İptal

Taal Yanardağı, Filipinler’in başkenti Manila’nın yakınlarında bulunuyor. Yanardağın faaliyete geçerek patlamalar yaşanması Manila Uluslararası Havalimanı’ndaki uçuşları da olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları (THY) tarafından yapılan açıklamayla Filipenler’in başkenti Manila’ya uçuşların yanardağın faaliyete geçmesinden dolayı karşılıklı olarak iptal edildiği duyuruldu. Ayrıca birçok havayolu şirketi de bölgedeki yoğun duman ve kül yağışından dolayı Manila Havalimanı’na olan uçuşlarını iptal ettiğini açıkladı. Taal Yanardağı’nın faaliyete geçmesi Flipinler’i alarma geçirirken, bölgedeki yerleşim yerlerinde yaşayanların tahliye edildiği yetkililer tarafından açıklandı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5335767/8-bin-kisinin-tahliye-edildigi-bolgeye-thy-ucuslarini-iptal-etti