Düğün salonları ne zaman açılacak? Bilim Kurulu üyesi tarih verdi

Çin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ülkemizde de etkisi hala devam eden yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında düğün salonları ve toplu davet etkinliklerinin yapıldığı yerler geçici süreliğine kapatılmıştı. Virüs hala etkisini sürdürürken yavaş yavaş adımları atılan normalleşme sürecinde düğün salonlarının açılış tarihi içinde açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, her şeyin yolunda gitmesi ve tedbirlere uyulması halinde 11 Temmuz tarihinden sonra düğün gibi toplu organizasyonların gerçekleştirilebileceği bilgisini verdi.

Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak?

CNN Türk ekranlarına konuk olan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Türkiye’de başlayan normalleşme süreci ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Özellikle son dönemde evlenecek olan çiftler tarafından cevabı merakla beklenen sorular arasında olan ‘Düğün salonları ne zaman açılacak?’ sorusunu da yanıtlayan Özkan, normalleşme takvimine göre 11 Temmuz tarihinden sonra düğün organizasyonlarının yapılabileceğini ifade etti. Ancak bu organizasyonlar yapılırken başta maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekeceğinin de altını çizdi. Ayrıca paylaştığı bu bilgilerin hayata geçirilebilmesi için rakamların istendiği şekilde ilerlemesi gerektiğini de aktardı.

Salgının Seyrine Bakılacak

Bilim Kurulu’nda temel olarak konuşulan konunun bilimsel yayınlara dayalı olarak ilk normalleşme adımlarının sonrasında adım adım neler açılabileceği olduğunu söyleyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, tüm bu adımların salgının seyrinin aşağı yönlü hareket etmesiyle mümkün olacağını belirtti. Eğer her şey yolunda giderse ve salgın eğrisi aşağı yönlü olursa normalleşme takviminin başladığı tarihten itibaren ilk 4 hafta sonunda 50 kişilik organizasyonların gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5335769/dugun-salonlari-ne-zaman-acilacak-bilim-kurulu-uyesi-tarih-verdi