Koronavirüs karantinasından kaçanlar listelenecek ve haklarında işlem yapılacak!

Türkiye’de de etkisini göstermeye devam eden yeni tip koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Son gelen bilgilendirmeye göre, evde 14 gün karantina süresine uymayanlar ve tedavi için götürüldüğü hastaneden kaçanların ‘aranan-kayıp şahıs’ listesine eklenecekleri ve haklarında salgın hastalık yayma suçundan işlem yapılacağı belirtildi. Karantinadan kaçanların yakalandıktan sonra haklarında işlem yapılacağı açıklanırken bu bağlamda listeye eklenen ilk kişi İstanbul’da yaşayan 21 yaşındaki bir kadın oldu.

Yeni Tip Koronavirüs Tedbirlerinde Yeni Karar

Yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan yeni kararlara göre, karantinadan kaçan kişiler, Cumhuriyet Savcılığı ve Mülki İdare Amirinin talimatı ile ‘aranan-kayıp şahıs’ listesine eklenecek. Listeye eklenen şahısların kişisel bilgilerinin sisteme girileceği ve Genel Bilgi Toplama yani GBT sorgulamalarında ‘aranıyor’ olarak gösterileceği aktarıldı.

Haklarında Salgın Hastalık Yaym Suçundan İşlem Yapılacak

Koronavirüs karantinasından kaçan kişilerin yakalandıklarında gözaltına alınacakları ve haklrında 'salgın hastalık yayma' suçundan adli işlem başlatılacağı öğrenildi. Tedbirler kapsamında alınan yeni kararların uygulamasına 81 il genelinde vakit kaybetmeden hemen başlandı.

Listeye İlk Giren Kişi İstanbul'dan

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni karara göre karantinadan kaçan kişilerin ekleneceği 'aranan-kayıp' listesine giren ilk kişi istanbul'dan 21 yaşında genç bir kadın oldu.

Ayrıntılar Geliyor...

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5335954/koronavirus-karantinasindan-kacanlar-listelenecek-ve-haklarinda-islem-yapilacak