Bencilik Nereden Geliyor

İnci Geçkil
İnci Geçkil

Ömrün kısa veya uzun olduğunu bilmiyoruz. Hep derler ki ömrü uzun olsun diye ama uzun olacak mı bilinmez.! Takdir ilahi…

Çoğu insan kendi hayatları ile çevresindeki insanların hayatını eş değer tutar. Oysa kimsenin hayatı diğer insanın hayatına eş değer değildir. Biri bir şey yaşadı diye diğeri de yaşayacak diye bir kaide yok. Birini sevmek ve benimsemek ayrıdır. Sadece kendini düşünmek ve kendine dair her şey doğru başkasına yanlış ise işte sen orda dur hele kardeşim der insan.! Sana doğru bana neden yanlış? Sorgu sualini hiç yaptık mı? Hayır yapmadık.!Peki neden yapmadık? Ya karşımızdaki insan bizden çok bilgiliydi öyle sanıp bilgisine saflığımız saygı duyup susardı veya çok bilmişti ne dese kabul ederdik.

Oysa bizler bu tür olaylarda sorgu ve sualimizi sıklıkla yapabilseydik. Bu kadar bencillik olmazdı. Çünkü karşımızdaki insanlara bu benciliği biz kendi ellerimizle veriyoruz. Nasıl mı? Her dediğine sorgulamadan sen haklısın veya dediğin doğru yapayım.! Bir süre sonra onun emri altında olduğunu şunu yap veya bunu yap dediğinde ne oluyor ya? Küçüğüm ama bana ne diyor? Kardeşim iyide zamanında sorgulamadın o kıvama sen getirdin. Ne dediyse yaptın. Fırsat yaratmadın seni düşünmesine ve sana bir şeyler yapması için yol göstermedin.! Hep dediği oldu. Şimdi ne bekliyorsun o kişiden tabi ki bencil olacak.! İnsanları bu hale kendimiz getiriyoruz. Bunu söylerken gerçekten çok üzülüyorum.    

Kendimize davranışlarımıza dikkat edip yeri geldi mi sorgu sualimizi yaparak karşımızdaki insana fırsat vermeliyiz. Onunda karşısındaki insan için bir şeyler yapabilmesi için alan yaratmalıyız. Yoksa bu bencilik başını alıp gider. Ve bizler çaresiz bir şekilde kala kalırız. Sonra da sen ettin olur. Bu yüzden hayatımıza alacağımız insanları iyi seçmeli ve dikkatli tertipli düzen şeklinde arkadaşlıklarımızı geçirmeliyiz. Yoksa başka türlüsü olunca sen bencilsin veya nankörsün böylesin, şöylesin diye geçer gider arkadaşlıklar yıpranır. Sadece arkadaşlık değil. Aile bağlarında bile kopukluk olur. Bunun için ilişkilerimize ve iletişimize dikkat etmeliyiz. Bu şekilde oluşabilecek bencillerin önüne geçebiliriz. 

- Canlı Haber, İnci Geçkil tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5343318/inci-geckil/bencilik-nereden-geliyor