Her Şey Bir Masal Mı?

İnci Geçkil
İnci Geçkil

“ Bir İstanbul masalı gibiydi.!” 

Her zaman ki köşemde yerimi almıştım. Camın kenarında tüm şehrin ayaklarımın altında olduğunu her zaman ki gibi hissediyordum. Bu bana yetiyor muydu? Tüm şehir benim olsa bile nafileydi. Karanlık her tarafı sarmış ayaz soğuk hava insanın içi ürperir şekilde çok soğuk idi. Şehri aydınlatan tek şey vardı. O gökdelen  gibi yapılan evlerin ışıkları şehri ısıtıyordu. Çünkü aile sıcaklığı vardı. Her yuvanın ayrı sevinci, ayrı hüznü vardı. Köşemden şehri ve o yanan ışıkları, yoldan geçen insanları, arabaları izliyordum. Hayallere dalıyorum. Her o köşeye oturduğumda kendi benliğimde kaybolup gidiyorum. İçimdeki sızıya ne kadar anlam veremesem de daldığım hayallerin bana iyi geldiğini hissediyorum. 

Bir masala aldanıp bir şehri sevdim.! Şimdi o şehri duydukça içimden bir parça alıyorlar sanki nefes alamıyorum. Belki de en başında masal kurmamalıydım.! Ama nerden bilebilirdim ki her şeyin bu kadar çabuk biteceğini veya yarım kalacağını kestiremedim. Geceleri şehri daha çok seviyorum. Herkes bağımsız oluyor. Kendi yalnızlıklarına çekiliyorlar. Aslında olmak istedikleri gibi oluyorlar. Bu yüzden geceleri seviyorum. Gerçek yüzler ve samimiyet orda saklı.

Geceleri cam kenarında otururken kulaklığımı takıp, elime kahvemi alıyorum. O müziğin eşliğinde dalıp gidiyorum. Göz pınarlarımın dolduğunu bazen ise akıp gittiğini sonradan fark ediyorum. Tüm benliğimi heybetimden çıkarır atarcasına akıtıyorum gözlerimden ve kendime geldiğimi hissediyorum. Yenilenmiş gibi rahatlamış hissediyorum. Üzerine derin bir uyku çekiyorum. Uyandığımda sanki o gece onları yaşayan ben değilmişim gibi kaldığım yerden hayatıma devam ediyorum. Belki iyi bir şey yapıyorum. Belki de iyi yapmıyorum ama en azından bir şeylerin düzelmesi için elimden geleni yapıp kendimi yalnızlığa itmiyorum. Herkesin inandığı ve olmasını istediği bir masal vardır.      

Benim iki masalım vardı. Biri kısa sürede olacak ve onun heyecanını ilk gün ki gibi her daim yaşayacağım biliyorum. İkinci masalım ise henüz masalıma oturacak kişi gelmedi. Belki de zamanı gelmemiştir. Zamanla ve sabırla bekliyorum. Masallar sadece kitaplarda olmaz.! Yaşamımız ve hayatımızı paylaştığımız insanla bir adım atarak aslında asıl masalımız işte o vakit başlıyordur. İsterim ki bir İstanbul masalı gibi yaşadıkça yaşamak isteyelim. Bir İstanbul masalı gibi büyük derin maneviyat yüklü masalımız olsun sevgilim…

- Canlı Haber, İnci Geçkil tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5343328/inci-geckil/her-sey-bir-masal-mi