HDP’li Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebinde bulundu. Talebin Adalet Bakanlığı’na gönderildiği öğrenildi. HDP’li Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebinde bulunan Başsavcılık, Baydemir hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan başlattığı soruşturmayı da sürdürüyor.

PKK’lı Teröristlerin Cenazelerine Katıldığı Tespit Edildi

HDP’li Osman Baydemir hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Baydemir’in çeşitli tarihlerde silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın sözde yasama meclisi olarak kabul edilen DTK toplantılarına diplomasi komisyon üyesi olarak katıldığı ve konuşma yaptığı tespit edildi. Bunun yanında yasa dışı etkinliklere de katıldığı saptanan Baydemir’in PKK’lı teröristlerin cenazelerine katıldığı tespiti de yapıldı.

Yakalama Kararı Çıkarıldı

Hakkında yapılan tespitler sonucunda yurt dışında olduğu değerlendirilen Osman Baydemir için ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğince, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldığı bilgilerine yer verildi. Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yırt dışında olduğu değerlendirilen Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Türkiye’ye İadesi İstendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve İngiltere yetkili adli makamına gönderilen talepnamede, Osman Baydemir ile ilgili yürütülen terör soruşturmasının sonuçlandırılabilmesi için Türkiye’ye iade edilmesi istendi.

Osman Baydemir Kimdir?

1 Ocak 1971 yılında dünyaya gelen Osman Baydemir, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan ve 1 yıl serbest avukatlık yapan Baydemir, 1995 yılında ise İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 1995-2002 tarihleri arasında bu dernekte yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı, şube başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan Baydemir, 3 Kasım 2002 seçimlerinde DEHAP’tan Diyarbakır Milletvekili adayı oldu fakat partinin barajı geçememesi üzerine seçilemedi. 2009 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Demokratik Toplum Partisi Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. DTP’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçti. 2013 yılında BPT tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi ve 2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde BDP’den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ancak seçilemedi. BDP’nin kendisini feshetmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi’ne geçiş yapan Baydemir, 2015 genel seçimlerinde HDP Şanlıurfa 1. Sıra adayı olmuş ve seçilmiştir. Evli ve 2 çocuk babası olan Osman Baydemir, 7 dil bilmektedir.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5470428/hdpli-osman-baydemir-hakkinda-kirmizi-bulten