Salgında son durum ne? Sağlık Bakanı açıklıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyada etkisi devam eden ve ülkemizde de etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunuyor. Bugün Samsun’da yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, son 1 haftada alınan tedbirler sayesinde vaka sayısında düşüş sağlandığını aktarmıştı. Salgınla ilgili son durum hakkında yeni açıklamalarda bulunan Bakan Koca, ülkemizde son 1 haftada oldukça yüksek bir düşüş olduğunu yineledi. İşte Sağlık Bakanı’nın açıklamalarından öne çıkanlar…

Salgın Tüm Dünyada Alevleniyor’

Ülkemizde salgınla mücadeledeki son durum hakkında basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının alevlendiği zaman tüm dünyada alevlendiğini ifade etti.

Yatak Doluluk Oranları Açıklandı

Türkiye genelindeki yatak doluluk oranlarını açıklayan Bakan Koca, bu oranın şu anda yüzde 51 olduğunu söyledi. Türkiye'de yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 68 olduğunu aktardı. 

Grip Uyarısı

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin ihmalsiz şekilde uygulanması sonucunda virüsün yol açtığı gripten de kornulabileceğini söyeyen Sağlık Bakanı, bu sayede 2 virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalınmayacağını belirtti. Gribin yol açtığı bazı şikayetlerin kişinin koronavirüs olduğu düşüncesine kapılmasına sebep olabileceğini, gribin baş ağrısı, halsizlik ve kuru öksürükle ortaya çıkan mevsimsel bir hastalık olduğunu ifade etti.Gripte ortaya çıkan bu şikayetlerin koronavirüste de görüldüğünü ve elimizde bu 2 virüsü yenecek en büyük tedbirin temizlik, maske ve mesafe olduğunu dile getirdi.

Önemli Uyarılar

Sadece bir nefeslik sıhhatin bile ne anlama geldiğini entübe edilen hastalarla müşahade ettiklerini söyleyen Bakan Koca, herkesten bulaşıcı olan hiçbir hastalığı hafife almama ricasında bulundu. 1 milyon 100 bini aşkın sağlık çalışanı bulunduğunu ve sağlık çalışanlarının bu zorlu süreçte omuzlarında bulunan yükü azaltmak için tedbiri elden bırakmamak gerektiğini bir kez daha yineledi. 

Günlük Test Sayısı 110 Bini Aştı

Tünelin ucunun göründüğünü bilerek sıkı tedbirlerle salgından çıkalım diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çok değil az yolumuz kaldı diyerek kendilerinin de görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştıklarını aktardı. Koronavirüste günlük test sayısının 110 bini aştığını ve ülkemizdeki bu test sayılarının bazı ülkelerin haftalık test sayısı olduğuna dikkat çekti. 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5509500/salginda-son-durum-ne-saglik-bakani-acikliyor