Konkordato talep eden ünlü şirket iflas etti

Ödemesi yapıldığı halde 50 bini aşkın ürünü teslim etmeyen ve binlerce kişiyi mağdur ettiği belirtilen İstanbul Bilişim’in konkordato talebinin reddedildiği öğrenildi. Talebi reddedilen ünlü şirket ile ilgili İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesinden iflas kararı çıktı. Şirketin yüzlerce müşterisini mağdur ettiği ve para iadesi de yapmadığı bilgilerine ulaşıldı.

Yüzlerce Şikayet Geldi

2002 yılında kurulan İstanbul Bilişim, ucuz fiyatlarıyla tanınan elektronik perakendecisidir. Son zamanlarda müşterilerine yaşattığı mağduriyetle gündemde olan ve kendilerinden teknoloji ürünü satın alan yüzlerce kullanıcısına ürünlerini göndermeyen bunun yanında para iadesi de yapmayan şirketle ilgili sosyal mecralarda şikayetler günden güne arttı. Mağdur olan kullanıcıların çoğunun sosyal mecralardaki şikayetlerini savcılığa taşıdığı ve firma hakkında gereken işlemin yapılmasını istediği öğrenildi. Yaşanan tüm bu gelişmeler üzerine ünlü şirketin Temmuz ayında konkordato başvurusu yaptığı belirtildi.

Konkordato Talebi Reddedildi

İstanbul Bilişim’in Temmuz ayında yaptığı konkordato talebi İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından reddedildi ve şirketin iflasına karar verildi. Şirket tarafından açılan konkordato davasına 1100’ü aşkın tüketicinin müdahil olduğu ve bu rakamın şimdiye kadar açılan tüm konkordato davalarındaki en yüksek müdahil sayısı olduğu bilgilerine ulaşıldı. Dava dosyasında şirketin 50 bini aşkın kişiye satışını gerçekleştirdiği ürünlerde 150 milyon lira para topladığı bilgileri yer aldı.

Şirket Sahibinin Hapsi İsteniyor

Öte yandan İstanbul Bilişim’in sahibi olan Nurettin Yavuz hakkında geride bıraktığımız günlerde dolandırıcılık suçundan dava açılmıştı. Stokta bulunmayan ürünlere rağmen yüzlerce kişiye ürün satan ve para toplayan Nurettin Yavuz’un 40 yıla kadar hapsi istendiği öğrenildi. Şahsın üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmazken 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunduğu, geçtiğimiz yıl el değiştiren şirketi ise emaneten üzerine aldığı belirtildi.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5605861/konkordato-talep-eden-unlu-sirket-iflas-etti