Azerbaycan ordusu Ermenistan savaş uçağını düşürdü

Dün gece yarısı 2 kentte sivilleri hedef alan ve füzeli saldırı gerçekleştiren Ermenistan’ın bir kez daha insanlık suçu işlediği görülmüş ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev saldırının ardından çok net konuşmuştu. Cevabımızı savaş meydanında vereceğiz ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Aliyev’in açıklamalarının ardından bugün Ermenistan’a ait olan SU-25 savaş uçağının düşürüldüğü bilgisine ulaşıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’a ait olan bir SU-25 savaş uçağının bugün saat 11.11 sularında Azerbaycan hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü kaydetti.

7 Köy Kontrol Altına Alındı

Bölgedeki bazı kaynakların aktardığı bilgilerde ise Ermenistan’a ait savaş uçağının Dağlık Karabağ güney kesiminde yer alan Cebrayil eksenlerinde düşürüldüğü belirtildi. Diğer yandan bölgede bugün epey ilerleme kaydeden Azerbaycan ordusunun Fuzuli kenti ve çevresindeki 7 köyü kontrol altına aldıkları aktarıldı.

Sivillere Kanlı Saldırı

Dün gece yarısı sivilleri hedef alan Ermenistan, daha önce çoğu kez saldırı gerçekleştirdiği Gence ve Mingeçevir kentlerine füzeli saldırı gerçekleştirdi. Sivillere karşı yapılan saldırıda füzelerden birinin çok katlı olan bir binaya isabet etmesi sonucunda 13 sivilin hayatını kaybettiği, 45’i aşkın sivili de yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev’den Açıklama

Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine yapılan alçak saldırının ardından konuşan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın onların yaptığı gibi sivillere saldırmayacağını, cevabın savaş meydanında verileceğini söylemişti. Aliyev’in yaptığı açıklamanın ardından 27 senedir işgal edilen Fuzuli kenti kurtarıldı ve bölgede Ermenistan’a ait olan bir savaş uçağı düşürüldü.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5613765/azerbaycan-ordusu-ermenistan-savas-ucagini-dusurdu