Ersin Tatar kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan seçimlerin ikinci turu dün tamamlandı. Seçimlerde rakibi Mustafa Akıncı’yı geride bırakan Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı seçildi. Yüzde 51,74 oy oranı ile rakibi Mustafa Akıncı’yı geride bırakan Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından herkes Ersin Tatar hakkında detaylı araştırma yapmaya başladı. Peki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kimdir? Ersin Tatar kaç yaşında?

Mustafa Akıncı Siyasi Hayatını Noktaladı

Yapılan seçimlerin ardından Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Mustafa Akıncı’dan yeni bir adım geldi. Rakibini tebrik eden Akıncı, aktif siyaset hayatını noktaladığını duyurdu.

Ersin Tatar Kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 7 Eylül 1960 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldi. Siyasetçi bir baba ve ev hanımı olan bir annenin çocuğu olan Tatar, ilkokul eğitimini Köşklüçiftlik İlkokulu’nda tamamladı. 1971-1974 yılları arasında İngiliz Okulu’nda eğitim gördü. Kıbrıs Barış Harekatı esnasında okulunun güneyde kalmasından dolayı eğitimine İngiltere’de devam etti. Londra’da yer alan Forest School’da lise eğitimini tamamlayan Ersin Tatar, başarılı bir eğitim hayatına sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. 1982 yılında ise Cambridge Üniversitesi İktisat alanından mezun oldu. 1982-1986 yılları arasında Price Waterhouse şirketinin İngiltere’de yer alan Merkez Ofisi’nde çalışmaya başladı. Burada mali müşavir unvanına sahip olurken aynı zamanda hesap uzmanlığı eğitimi aldı. 1990 yılında Türkiye’de Show TV ve Cine5 kanallarının kuruluşunda Genel Müdürlük görevini üstlendi. 1991-1992 yılları arasında ise Ankara’da yer alan FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş’de Finansman Müdürü olarak görev yaptı. 1992-2001 yılları arasında İstanbul’da Show TV Genel Koordinatörlük görevini üstlendi. 1996 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk özel televizyon kanalı olan ‘Kanal T’yi kuran Ersin Tatar, kanalın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Tarihler 5 Mayıs 2009’u gösterirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı görevine başladı. Bu görevin yanında ayrıca UBP Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev aldı. 2013 yılında hükümetin güvensizlik oyu ile düşürülmesinden sonra görevi sona erdi. 27 Ekim 2018 tarihinde yapılan Ulusal Birlik Partisi Kurultay’ında toplamda 2592 oy alarak birinci oldu ve partinin mevcut Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile beraber ikinci tura kaldı. Tarihler 31 Ekim 2018’i gösterirken UBP Kurultay Divan Kurulu tarafından ikinci tur seçimi yapılmaksızın partinin Genel Başkanı seçilen Tatar, evli ve 2 çocuk babasıdır.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5619267/ersin-tatar-kimdir