Vergi yapılandırma teklifi ile ilgili detaylar paylaşıldı

TBMM’ye sunulacak olan vergi yapılandırması teklif ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’tan açıklama geldi. Söz konusu kanun teklifi hakkında detaylar paylaşan Muş, bu kanun teklifinin SGK, vergi, KYK, trafik ve köprü borcu cezalarını kapsayacağını ifade etti. İşte detaylar…

Borç Yapılandırmaları Teklifi Detayları

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM’ye sunulacak olan borç yapılandırma teklifinin detaylarını açıkladı. Onlarca kişinin yakından takip ettiği kanun teklifi kapsamında vergi, SGK, trafik, KYK ve köprü borcu cezaların 18 ay taksitle yapılandırma hakkı sağlanacağı belirtildi. Borçlarda ilk ödemenin 2021 Şubat ayında yapılacağı belirtilirken yapılandırmanın 500 milyar liralık büyüklüğe sahip olacağı öğrenildi.

Gecikme Zammının Yüzde 90’ı Silinecek

Yapılandırma kapsamında ilk taksit içinde borçların ödenmesi halinde YÜFE’den çıkan gecikme zammının yüzde 90’ının silineceğini aktaran Muş, çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, su atık ile su katı atık ücretleri yol katılım paylarının da yine bu yapılandırma kapsamında alınan diğer borç alanları ve gümrük vergisi, faizleri ve gecikme zamları idari para cezalarının da yapılandırma kapsamında olacağını ve bunlarda da maksimum 18 eşit taksit olacağını belirtti.

Sosyal Güvenlik Primleri Gecikme Cezaları

Diğer yandan sosyal güvenlik primleri gecikme cezalarının da bu yapılandırma kapsamına gireceği açıklanırken yıl sonuna kadar müracaat şartı arandığı, oldukça geniş bir yapılandırma teklifinin komisyona verileceği kaydedildi.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5632404/vergi-yapilandirma-teklifi-ile-ilgili-detaylar-paylasildi