Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu

Prifzer ve BioNTech tarafından geliştirilen ve yüzde 90 etki sağladığı belirtilen koronavirüs aşısının fiyatı merak konusu olmuştu. Aşı fiyatının piyasa değerinin altında olacağı duyuruldu. İki ilaç devi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu haberler gelirken alınan olumlu sonuçların ardından bu ay içinde ABD’ye koronavirüs aşısı için onay başvurusu yapılacağı aktarılmıştı.

Koronavirüs Aşısının Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Dünyaca ünlü iki ilaç devi BioNTech ve ABD merkezli olan ilaç şirketi Prifzer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının yüzde 90 oranında başarı sağladığı açıklanmıştı. Prifzer’in ABD hükümeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı öğrenildi. Söz konusu aşının iki doz halinde uygulandığı aktarılırken ABD’de yapılan fiyatlandırmaya göre doz başına 159 TL, iki doz için de 318 TL’lik bir fiyat belirlendiği bilgilerine yer verildi.

Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Koronavirüs aşısıyla ilgili açıklama yapan Almanya Sağlık Bakanlığı, söz konusu aşının 2021’in ilk çeyreğinden önce alınmayacağını belirtti.

Enfeksiyonu Yüzde 90 Oranında Önlüyor

Geliştirilen aşı ile ilgili paylaşılan verilerde, koronavirüs aşısında test yapılan gönüllülerin yüzde 90’ında sonuçların olumlu yönde olduğu belirtildi. Test yapılan gönüllülerde ciddi bir güvenlik kaygısı görülmediği bilgilerine yer verilirken aşıyla ilgili ikinci testlerin bu hafta sonu çıkacağı açıklandı. Geliştirilen aşının enfeksiyonu yüzde 90 oranında önlediği aktarılırken aşının hem yan etkisi hem de koruyucu etkisiyle ilgili kapsamlı bilgilere yaklaşık iki yıllık bir sürede ulaşılacağı ifadelerine yer verildi. 

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5693242/koronavirus-asisinin-fiyati-belli-oldu