Veri paylaşılması zorunluluğu durduruldu mu? Rekabet Kurulu'ndan Facebook ve WhatsApp'a soruşturma

Son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğu ile ilgili devreye giren Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı. Binlerce kullanıcının gündeminde olan konuyla ilgili Rekabet kurulu tarafından başlatılan soruşturmanın ardından WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunun durdurulduğu öğrenildi. 

8 Şubat'a Kadar Süre Verildi

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni gizlilik politikası gereği kullanıcıların kişisel bilgilerini Facebook ile paylaşacağını açıkladı ve kullanıcılarına sunduğu sözleşmeyi 8 Şubat'a kadar onaylama zorunluluğu getirdi. WhatsApp'ın yeni gizlilik politikası üzerine kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyen milyonlarca kullanıcı farklı uygulamalara geçiş yaptı.

WhatsApp

Rekabet Kurulu Soruşturma Başlattı

Günlerdir sosyal medyanın gündeminde olan konuyla ilgili Rekabet Kurulu devreye girerek  WhatsApp ve Facebook'a soruşturma başlattı. Kurul tarafından veri paylaşımı zorunluluğunun durdurulduğu da açıklandı. 

Yasal Yaptırımlar Gelebilir

Rekabet Kurulu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama yaptı ve Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC şirketleri hakkında 'Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin araştırılacağını, yapılan araştırma kapsamında WhatsApp'ın 6. maddeyi ihlal ettiği tespit edilirse yasal yaptırımlar uygulanabileceğini aktardı. 

- Canlı Haber, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6059878/veri-paylasilmasi-zorunlulugu-durduruldu-mu-rekabet-kurulundan-facebook-ve-whatsappa-sorusturma