Tecavüzden yargılanan CHP yöneticisi ilk kez hakim karşısına çıktı

CHP'nin sessizliğe büründüğü tecavüz skandalının ilk duruşması bugün görüldü. 20 Kasım 2020 tarihinde Maltepe'de bir kafede 23 yaşındaki Z.Y.'ye Yönelik cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan CHP Maltepe ilçe yöneticisi Umut Karagöz'ün cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı ve tehdit suçlarından 24 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına bugün başlandı.

Evli ve 2 çocuk babası olduğunu söyleyerek kendini savundu

Duruşma Anadolu 13 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülürken tutuklu sanık Umut Karagöz cezaevinden sesli ve görüntülü iletişim sistemi ile duruşmaya bağlandı. Müşteki kadın ve taraf avukatları ise falan da hazır bulundu. CHP Maltepe ilçe yöneticisi Umut Karagöz'ün kimlik tespiti yapılırken Evli ve iki çocuk babasına olduğunu söyledi. Umut Karagöz ifadesinde kendini böyle savundu; “Daha önceden birlikte çalıştığımız için mağdur Z.Y.’yi tanırım. Arkadaşım olur. Olay günü akşam saatlerinde mağdur Z.Y. ile birlikte kafeden çıktık. Part-time olarak işe başladığım kafeye gittik. Pandemi nedeniyle mekanlar kapandığı için havalar da soğuk olduğu için burada oturabileceğimizi düşündüm. Arkadaşım Ö.K. ve mağdurla birlikte içeri girdik. Sohbet etmeye ve alkol almaya başladık. Daha sonra Ö.K. kalkacağını söyledi. O kalktıktan sonra biz Z.Y. ile birlikte oturup sohbet edip, alkol almaya devam ettik. Ö.K ile Z.Y. sevgili oldukları için bu konuda konuştuk. Daha sonra mağdur duygu değişimleri yaşamaya başladı ve sevgilisi hakkında küfür ederek ‘beni burada bıraktı gitti, beni sahiplenmiyor’ şeklinde söylenmeye başladı. Bana da sert bir dille tepki vermeye başladı. Ben de kendisini sakinleştirmeye çalıştım.”

Lavaboda darp ettiğini itiraf etti

Tutuklu sanık Umut Karagöz savunmasının devamında ise mağdur kadını saçlarından tutup lavaboya götürerek dövdüğünü kabul ederken şu ifadeleri kullandı; “Masada duran bardağı kafamda patlattı. Ben kalkıp o sinirle boynundan veya saçından tutarak Z.Y.’yi lavaboya götürdüm. Yüzüm kandan görünmüyordu. İkimiz de çok sinirlenmiştik. O çığlık atıyordu. Ben sinirlenmiştim. ‘Sen niye bardağı yüzümde patlattın’ diyerek ona vurmaya başladım. Tokat attım, yumruk attım. Z.Y.’yi tuttum, aynaya baktım. ‘Karakola gideceğiz, birbirimizden şikayetçi olacağız’ dedim. Bu sırada beni sakinleştirmeye çalıştı. Elimi yüzümü yıkamaya yardımcı oldu. Biraz daha sakinleşmiştim”

Cinsel saldırıda bulunmadım

23 yaşındaki kadını darp ettiğini kabul eden ancak cinsel saldırıda bulunmadığını söyleyen sanık Karagöz, “Sakinleştikten sonra çıkmaya karar verdik. Ben kesinlikle Z.Y.’yi orada zorla tutmadım. Mağduru darp ettiğim doğrudur, boğazını da sıkmış olabilirim. Ancak kendisine sinkaflı sözler söylemediğim gibi tehdit de etmedim. Bunları kabul etmiyorum. ‘Seni de öldüreceğim, kendimi de öldüreceğim’ sözünü kullanmadım” ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6139248/tecavuzden-yargilanan-chp-yoneticisi-ilk-kez-hakim-karsisina-cikti