2'nci Abdülhamid’in torunu Şam'da hayatını kaybetti!

Dündar Osmanoğlu, bir süredir mide rahatsızlığı yaşıyor ve serum ile besleniyordu. 18 Ocak günü kan değerlerinin kötüleşmesi üzerine Dündar Osmanoğlu, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Dündar Osmanoğlu, geçtiğimiz günlerde akrabaları tarafından hastaneye kaldırılmış ve tedavisinin ardından taburcu edilmişti.

1930 YILINDA ŞAM'DA DOĞDU

Sultan 2’nci Abdülhamid’in torunu Dündar Osmanoğlu, 20 Aralık 1930 Şam doğumlu. Babası Mehmed Abdülkerim Efendi, Sultan İkinci Abdülhamid’in en büyük oğlu olan Mehmed Selim Efendi’nin tek oğluydu. 1924’de Osmanlı Hanedanı üyelerinin yurtdışına çıkarılması sırasında Beyrut’a gittiler. Mehmed Abdülkerim Osmanoğlu, Şam’da evlendi. 1930 ve 1932’de Dündar ve Harun isimli iki çocuğu oldu. Uzun sürgün yılları süresince hayat mücadelesi veren aileden Harun Osmanoğlu, 1974’te hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra ailesiyle Şam’dan İstanbul’a geldi. Dündar Osmanoğlu ise yıllar önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almış olmasına rağmen Şam’da kalmayı tercih etti.

TÜRKİYE'DE GUYABİ CENAZE NAMAZI KILINACAK

22 Ocak günü İstanbul'da Ayasofya, Fatih Süleymaniye ve Yavuz Selim camilerinde Dündar Osmanoğlu adına gıyabi cenaze namazı kılınacak. Osmanlı Hanedan ailesi mensupları dua ve taziyeleri ise saat 12.00’de Ayasofya Camisi’nde kabul edilecek.

İLBER ORTAYLI: "ÇOK EFENDİ ÇOK KİBAR BİR ZAT"

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, yaklaşık 2 yıl önce Dündar Osmanoğlu’nu ziyaret etmiş ancak yaşanan aksaklıklar yüzünden yüz yüze değil de telefon ile görüşme gerçekleşmişti. Ortaylı, “Bildiğim kadarıyla Türkiye’ye gelmek istiyordu. Girişimlerde bulunuldu ama muvaffak olunamadı. Kendisi hanedanın Şam Beyrut’ta yaşayan kolundan. Şark ülkelerine giden hanedan üyeleri Avrupa’ya gidenlere nazaran daha sıcak ve uygun bir ortam buldular ama maddi bakımdan tekamül edebildiler mi? İşte onu bilemiyoruz tabii. Suriye’de savaş başlayınca maalesef çok imkânsız kaldılar. Biz hep duyardık; çok efendi, çok kibar bir zat diye. Allah rahmet eylesin” dedi.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6141466/2nci-abdulhamidin-torunu-samda-hayatini-kaybetti