İkinci parti yeni aşılar Türkiye'de! Türkiye'ye kaç milyon doz yeni Sinovac aşısı geldi?

Çin'den temin edilen ve ilk sevkiyatı gerçekleşen koronavirüs aşılarının ikinci sevkiyatı da bugün tamamlandı ve Çin'den Türkiye'ye 6,5 milyon doz daha Sinovac aşısı geldi. Aşının ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan aşıların İstanbul Havalimanı'na indiği öğrenilirken ikinci bölümünü kapsayan 3,5 milyon dozluk kısmının ise kısa bir süre sonra Türkiye'de olması planlanıyor. İşte detaylar...

6,5 Milyon Doz Daha Sinovac Aşısı Geldi

Ülkemizin Çin'den temin ettiği Sinovac aşısının ikinci sevkiyatının ilk bölümü de tamamlandı ve bu sabah saat 06,15 sularında ikinci sevkiyatın ilk bölümü olan 6,5 milyon dozluk Sinovac aşısını taşıyan TK 6175 sefer sayılı Boeing 777-ER tipi 'Yıldız' burun isimli uçak İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı. 

Gümrük İşlemleri Yapılmak Üzere Depolara Alındı

İstanbul Havalimanı'na inişi gerçekleştirilen aşıların aktif ısı kontrollü konteyner içerisinde taşındığı öğrenildi. Uçaktan görevliler tarafından büyük bir dikkatle indirilen aşıların gümrük işlemlerinin yapılması için depolara alındığı bilgisine ulaşıldı.

Aşı

Aşıların Kullanıma Ne Zaman Başlanacak?

Çin'den alınan 6,5 milyon dozluk yeni Sinovac aşılarının kullanımına ne zaman başlanacağı da merak edilen konulardan biri. Aşılar ilk olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından testten geçirilecek ve bu test aşaması 14 gün sürecek. Test aşamasının ardından aşıların güvenilir bulunması halinde acil kullanım onayı verilecek ve aşıların kullanımına başlanacak.

Türkiye'ye 3,5 Milyon Doz Aşı Daha Gelecek

Çin'den alınan koronavirüs aşısıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci sevkiyatta ülkemize toplamda 10 milyon doz aşı geleceğini belirtmişti. Sevkiyatın bugün gerçekleştirilen ilk bölümünde ülkemize 6,5 milyon doz daha aşı geldi. Bu süreçte kalan 3,5 milyon doz aşının da kısa bir zaman içerisinde Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor.

İlk Parti Aşılar 14 Ocak'ta Kullanılmaya Başlanmıştı

Ülkemizin Çin'den temin ettiği Sinovac aşısının ilk partisinde 3 milyon doz koronavirüs aşısı 30 Aralık'ta ülkemize gelmiş ve yapılan incelemelerin ardından 14 Ocak tarihinde kullanılmaya başlanmıştı. İlk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanan aşılama kapsamında şu ana kadar 85 yaş üstü vatandaşlar da dahil olmak üzere toplamda 1 milyon 244 bin 668 kişi aşı oldu. 

Sağlık Bakanı Koca Açıklama Yaptı

Sosyal medya hesabı üzerinden Sinovac aşısıyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşıların 10 milyon doz olan ikinci sevkiyatının 6,5 milyon dozluk ilk bölümünün Pazartesi sabahı Türkiye'de olacağını duyurdu ve 'Tedarik planına uygun olarak teslimatlar aşı programı aksamadan devam edecek şekilde elimize ulaşacak' dedi. 

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6312607/ikinci-parti-yeni-asilar-turkiyede-turkiyeye-kac-milyon-doz-yeni-sinovac-asisi-geldi