Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Bakan Koca ilk kez tarih verdi

Aşı uygulamaları, mutasyonlu virüs ve yerli aşı çalışmalarının masaya yatırıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kafe ve restoranlarla ilgili de ilk kez tarih verdi. Son dönemin en çok merak edilen konularından biri olan kafe ve restoranların açılış tarihiyle ilgili kendisine yöneltilen soruya yanıt veren Koca, Mart ayından itibaren iller bazında vakaların seyrine göre bir takım kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebileceğini söyledi ve 'Önümüzdeki birkaç hafta açıklarız' ifadelerine yer verdi. 

Kafe ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak?

Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Koca, restoran ve kafelerin ne zaman açılacağına dair yöneltilen soruya yanıt verdi. Bu durumu salgının seyrinin belirleyeceğini söyleyen Sağlık Bakanı, Mart ayından itibaren iller bazında vaka sayısına göre bazı kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebileceğini aktardı. Bu konu üzerinde Bilim Kurulu'nun çalıştığını ve bu konuyla ilgili önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklama yapılabileceğini söyledi. Bu kapsamda bölgesel bazda, iller bazında bazı kısıtlamaları gevşetmenin mümkün olabileceğini ve öneri olarak da bunu sunacaklarını açıklamalarına ekledi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Yüz Yüze Eğitimle İlgili Açıklama

Açıklamalarında yüz yüze eğitim konusuna da değinen Bakan Koca, yüz yüze eğitim konusunda Bilim Kurulu'nun görüştüğünü, bu hafta bu konuyla alakalı bu hafta bir cevap verileceğini belirtti. Salgının geldiği seyrin vakaların artış içinde olduğu şeklinde olduğunu ifade eden Koca, özellikle de yüz yüze eğitimin uygulamalı eğitimler dışında bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini aktardı. Yüz yüze eğitime geçilecek olan okullarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan listeleri aldıklarını ve ay sonuna doğru eğitime başlayacak olan öğretmenlerin de aşılama takvimine alınacağı bilgisine yer verdi. 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6371599/kafe-ve-restoranlar-ne-zaman-acilacak-bakan-koca-ilk-kez-tarih-verdi