ABD'den Türkiye'ye kritik adım! NATO zirvesinde dikkat çeken açıklamalar

NATO Karargahında Türkiye ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye için değerli bir müttefikimiz ifadelerini kullandı. Türkiye'nin NATO'ya olan bağlılığının sürmesinin herkesin çıkarına olduğunu ve ABD ve NATO'nun Türkiye'yi yakında tutmak istediğini belirtti. İşte ABD Dışişleri Bakanı'nın NATO zirvesinde Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar...

ABD ve Türkiye Aarasındaki S-400 Krizi

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na bakan sıfatıyla ilk kez katılan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Genel Sekreter Stoltenberg ile basın açıklaması yaptı. Açıklamalarında Türkiye ve ABD arasında yaşanan S-400 krizine de değinen Blinken, 'Türkiye ile S-400 konusunda görüş ayrılığı yaşadığımız bir sır değil' ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı

Gerginliği Azaltmak İçin Kritik Adım

Türkiye ile ilgili açıklamalarına devam eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'nin değer verdikleri bir müttefikleri olduğunu söyledi ve 'Türkiye'nin NATO'ya olan bağlılığı hepimizin çıkarına. ABD ve NATO Türkiye'yi yakında tutmak istiyor.' dedi. ABD Dışişleri Bakanı'nın kullandığı bu ifadeler ise iki ülke arasındaki gerginliği azaltmak için kritik bir adım olarak yorumlandı.

NATO Genel Sekreteri'nden Açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Türkiye'nin S-400 alması ve Doğu Akdeniz konusunda yaşadıkları endişeleri dile getirdi ve Türkiye ile Yunanistan arasında çatışma riskini önleyecek mekanizma oluşturduklarını aktardı.

ABD Askerlerinin Afganistan'dan Çekilmesi

Kendisine yöneltilen uluslararası güçlerin Afganistan'dan çekilmesi ile ilgili soruya yanıt veren ABD Dışişleri Bakanı Blinken, bu konudaki değerlendirmelerin devam ettiğini söyledi. ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesi konusuna da değinene Blinken, 'Afganistan'a birlikte gittik, birlikte intibak ettik ve doğru zaman geldiğinde birlikte ayrılacağız. Burada ortak bir kelime var, o da birliktelik. Başkan Biden, çekilmenin son gün olan 1 Mayıs'a yetişmesinin zor olabileceğini söylemişti. Ancak ABD ne yaparsa yapsın müttefiklerinin ne düşündüğünü bilerek yapacak.' dedi.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6804669/abdden-turkiyeye-kritik-adim-nato-zirvesinde-dikkat-ceken-aciklamalar