Yoğun bakım doluluk oranları alarm veren 6 il açıklandı!

Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane doluluk oranları sınıra dayanan 6 ili açıkladı.  Türkiye'nin üçüncü, İstanbul'un ise dördüncü pik dönemini yaşadığını söyleyen Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde olan illeri açıkladı. İşte yoğun bakım doluluk oranı alarm veren iller ve tüm detaylar...

6 İl İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Bilim Kurulu toplantısının ardından toplantıda masaya yatırılan konularla ilgili bilgi vermek üzere kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Koca, illerin hastane doluluk oranlarını paylaştı. Bakan Koca'nın paylaştığı verilere göre 6 il için tehlike çanları çalıyor. Ülkemizin sağlık altyapısında herhangi bir sorun olmadığını, bu süreçte vaka sayısının daha yoğun olduğunu ve aynı oranda hasta sayısının artmadığının rakamlarla gösterilebildiğini belirtti. Yatak doluluk oranında yüzde 56.3, erişkin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 71.3 olduğunu yani yüzde 30'a yakın kapasitenin olduğunu bu verilerin 10 bin hasta anlamına geldiğini ifade etti. 

Yoğun Bakım

Yoğun Bakım Doluluk Oranları Sınırda Olan 6 İl

Bakan Koca,  Çanakkale, İzmir, Bartın, Edirne, Sinop ve Rize'de yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80'in üzerinde olduğunu açıkladı. Bu illerin dışındaki illerde yoğun bakım doluluk oranlarının  yüzde 80'in altında olduğunu ve önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanması halinde koronavirüs için ayrılan yoğun bakım sayısının artırılacağını ve bu konuda herhangi bir sorun olmayacağını söyledi. 

4 Bin 820 Vakada Mutasyona Rastlandı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibi tavsiye edilen mutasyona 4 bin 820 vakada rastlanıldığının bilgisini veren Koca, söz konusu durumun her geçen gün hastaneye başvurular ve yatan hasta sayısını da etkilediğini söyledi. Bu süreçte hasta yoğun bakım oranında dramatik artış olmadığını ancak gelişmelerin ciddi, verilerin ise ikaz edici olduğunu vurguladı. Sağlık birimlerinin hizmetinin eksiksiz bir şekilde sürdüğünü ve yükün ağırlaşması durumunda daha önce olduğu gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalınabileceğini hatırlattı. 

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6935309/yogun-bakim-doluluk-oranlari-alarm-veren-6-il-aciklandi