Marketlerin çalışma saatleri değişti mi? Marketler hafta içi saat kaçta kapanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalar kapsamında Türkiye'de Ramazan ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma uygulamasının geçerli olacağı belirtildi. Kabine toplantısının ardından açıklanan yeni tedbirlerin ardından kafalarda pek çok soru işareti oluştu. Sokağa çıkma yasağı saatlerinin değiştiği hafta içi için market çalışma saatlerinde bir değişiklik olup olmadığı merak edilmeye başlandı. Peki, market çalışma saatleri değişti mi? Marketler hafta içi saat kaçta açılacak? İşte tüm merak edilenler...

Marketlerin Çalışma Saatleri Değişti Mi?

Ramazan ayının ilk 2 haftasını kapsayacak olan kısmi kapanma uygulaması ile yeni tedbirler art arda geldi. Başta sokağa çıkma yasağı saatlerinde yaşanan değişikliğin yanı sıra seyahat kısıtlaması ve uzaktan eğitim gibi pek çok yeni tedbir kararı kamuoyuyla paylaşıldı. Hafta içi uygulanan sokak kısıtlamasında yaşanan saat değişikliğinin ardından marketlerin çalışma saatlerinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı da merak edilmeye başlandı. Marketlerin çalışma saatlerinin değişip değişmediği konusunda henüz resmi bir açıklama gelmedi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin ardından herkesin merakla araştırdığı bu soru yanıt bulmuş olacak.

Marketlerin Çalışma Saatleri

Marketler Saat Kaçta Kapanacak?

Kabine toplantısında alınan yeni tedbirler kapsamında hafta içi saat 21.00-05.00 arası uygulanan sokağa çıkma yasağında değişikliğe gidildi. Kısmi kapanma uygulaması kapsamında hafta içi sokak kısıtlaması saat 19.00'da başlayacak ve 05.00'a kadar geçerli olacak. Sokak kısıtlamasında yaşanan saat değişimin ardından marketlerin kapanış saatleri merak edilmeye başlandı. Henüz marketlerin kapanı saatleri ve genel çalışma saatleri ile ilgili herhangi bir resmi açıklama gelmedi. İçişleri Bakanlığı'nın konu ile ilgili yayımlayacağı genelgesinin ardından tüm bu sorular yanıt bulacak. 

Yeni Koronavirüs Tedbirleri

Son dönemde artan vaka sayılarının ardından Ramazan ayının başlamasıyla beraber salgına karşı yeni tedbir kararları alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından açıkladığı yeni koronavirüs tedbirlerini haberimizde sizler için derledik.

- Hafta sonu sokak kısıtlaması aynı şekilde devam edecek. Hafta içi uygulanan sokak kısıtlaması ise saat 19.00'da başlayacak ve 05.00'da sona erecek.

- Sokak kısıtlamasının geçerli olduğu saatlerde zorunlu durumlar dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.

- Eğitimde ise sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki bütün kademeler uzaktan eğitimle devam edecek.

- 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar için toplu taşıma sınırlaması getirildi. 

- Lokanta ve benzeri işletmeler Ramazan ayı boyunca paket servis şeklinde hizmet verecek. 

- Kafe, kıraathane, çay bahçesi ve benzeri mekanlar ise faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.

- Oteller yalnızca kendi müşterileriyle hizmet sürdürecek.

- Kına, düğün ve genel kurul gibi toplantılar bayram sonrasına kadar yapılmayacak.

- Konaklama tesisleri ve evlerde toplu iftar gibi organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek.

- Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai tekrar yaygınlaştırılacak. 

- Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personeller idari izinli sayılacak. 

İçişleri Bakanlığı Genelgesi Yayımlandı

Ramazan ayının ilk 2 haftası uygulanacak olan kısmi kapanma kapsamında alınan yeni tedbir kararlarının detayları  İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile netleşti. Bakanlığın yayımladığı genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 10.00-17.00 arası faaliyet gösterebilecek. Yine aynı saat aralığında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online sipariş firmaları evlere servis şeklinde satış yapabilecek.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/6939946/marketlerin-calisma-saatleri-degisti-mi-marketler-hafta-ici-saat-kacta-kapanacak