Thodex için polis düğmeye bastı! 8 ilde operasyon başlatıldı

Türkiye büyük çaptı kripto para dolandırıcılığını konuşuyor. 400 bin kişinin üye olduğu Thodex isimli kripto para borsasının erişime kapatılarak kurucusunun 2 milyar dolar ile yurt dışına kaçtığı iddiası üzerine başlatılan soruşturmada 78 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerin yakalanması için bu sabah (23 Nisan) 06.00'da 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE OPERASYON İÇİN DÜĞMEYE BASTI!

Thodex platformundan kripto para alan kişiler bir süre önce işlem yapamaz ve para çekemez hale geldi. Şirket teknik bakım var derken durumun düzeleceğini söyledi. Ancak şirketin belirttiği tarihte site açılmazken ikinci bir açıklama ile sitenin açılacağı tarih ileri bir tarihe ertelendi. Bu sırada platformun sahibinin ise yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Yaşanan olaylar üzerine yaklaşık 400 bin kişi dolandırıldığını amladı. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bu sabah operasyon düzenledi.

THODEX PLATFORMU İLE BAĞLANTILI 62 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul merkezli 8 ilde 78 kişinin yakalanması için düzenlenen operasyonda şu ana kadar 62 kişi gözaltına alındı. Operasyonun devam ettiği belirtilirken İstanbul Emniyeti’nden yapılan açıklamada şirketin Kadıköy’deki merkezinde yapılan aramalarda da birçok dijital materyal ve dokümana el konulduğu kaydedildi.

NELER YAŞANDI?

Türkiye'deki kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere birkaç gün süreyle kapatıldığını açıkladı. Bu açıklamadan bir süre sonra ise şirketin kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabı kapandı, kendisinin telefonlarına ulaşılamadı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Thodex'in kurucusu hakkında "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak" suçundan re'sen soruşturma başlattı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7008220/thodex-icin-polis-dugmeye-basti-8-ilde-operasyon-baslatildi