Meteoroloji’den fırtına ve sağanak yağmur uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 26 Nisan tarihine ilişkin hava durumu tahmin raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye’nin kuzey, iç ve doğu kesimleri hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak yerler ise İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Adıyaman çevreleri ile sabah saatlerinde Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar, akşam ve gece saatlerinde Osmaniye ve Hatay çevreleri. Öte yandan Meteoroloji Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde toz taşınımı olacağını açıkladı.

TÜRKİYE’NİN İÇ BÖLGELRİNDE SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Meteoroloji’den yapılan açıklamalara göre sıcaklıklar yurdun iç bölgelerinde 2 ile 4 derece arasında azalacak. Öte yandan güney ve doğu bölgelerinde sıcaklıklar artacak. Diğer bölgelerde ise sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek.

KUVVETLİ FIRTINA UYARISI

Ayrıca Meteoroloji’den kuvvetli fırtına uyarısı yapıldı. Fırtınanın görüleceği yerler Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu olarak belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, meydana gelebilecek, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

  SURİYE'DEN TOZ TAŞINIMI

Suriye kaynaklı tozun Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güney ve doğusunda güneyli yüksek seviye rüzgarlarıyla taşınacağı tahmin ediliyor. Tozun meydana getireceği hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7017042/meteorolojiden-firtina-ve-saganak-yagmur-uyarisi