Türkiye ABD’ye nasıl karşılık verecek? O anlaşma askıya alınabilir

Uluslararası haber kuruluşu Bloomberg'in haberine göre medya kuruluşuna konuşan ismi açıklanmayan üst düzey bir Türk diplomat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Joe Biden'e vereceği cevabı masaya yatırdığını aktardı. Pazartesi günü toplanan kabinenin ana gündem maddelerinden birisi de buydu. Kaynak Bloomberg'e Erdoğan’ın verilecek yanıtı duyurmayı planladığını aktardı. Bu cevabın ana gündem maddesini 1980'de ABD ve Türkiye arasında imzalanan savunma ve ekonomik işbirliği anlaşması oluşturuyor.

ANLAŞMA İLE TÜRKİYE ABD İLE SURİYE VE IRAK’TA BİRLİKTE ÇALIŞTI

Savunma ve ekonomik işbirliği anlaşması ile Türkiye ve ABD geçmişte Suriye ve Irak başta olmak üzere birçok ortak çalışmaya imza atmıştı. ABD Başkanı Joe Biden'ın 'soykırım' ifadelerine ilişkin dün ilk kez açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biden, 24 Nisanda yayımladığı mesajda coğrafyamızda 1 asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır. Hiç bir tarihi ve hukuki temeli bu hikayeler milletimizin her ferdi gibi bizi de üzmüştür" ifadelerini kullanmıştı.

JOE BİDEN NE DEMİŞTİ?

Joe Biden yaptığı açıklamada, "Her yıl bu günde Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölen herkesin hayatlarını hatırlıyoruz ve böylesi bir mezalimin bir daha yaşanmasını engellemeye yönelik bağlılığımızı yeniden ortaya koyuyoruz. 24 Nisan 1915'te Ermeni entelektüellerin ve cemaat liderlerinin Osmanlı yetkilileri tarafından Konstantinopolis'te tutuklanmasıyla başlayarak, bir buçuk milyondan fazla Ermeni tehcir edildi, katledildi veya bir yok etme kampanyası dahilinde ölümlerine yürüdü. Meds Yeghern'in kurbanlarını, bu yaşananların dehşetinin tarihte hiçbir zaman kaybolup gitmemesi için onurlandırıyoruz. Ve nefretin her türünün çürütücü etkisine karşı sürekli gözümüzün açık kalması için hatırlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7023519/turkiye-abdye-nasil-karsilik-verecek-o-anlasma-askiya-alinabilir