Koronavirüs ile ilgili bu tarihlere dikkat! Sevinmek için erken

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün Edirne’ye giderek Edirne Valisi Ekrem Canalp'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Bakan Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Salgın ile ilgili konuşan Koca, "Tüm Türkiye'de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumdadır" ifadelerini kullandı.

VAKA DÜŞÜŞLERİ KONUSUNDA OLUMLU KONUŞMADI

Bakan Koca’nın bu açıklamasını ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın açıklamalarını köşesine taşıyan Hürriyet'ten Hande Fırat, önemli konulara değindi. Fırat, Mehmet Ceyhan’ın vaka sayılarında görülen azalma hakkında olumlu konuşmadığını vurguladı ve 17 günlük tam kapanmanın etkisinin bir hafta sonra görülmeye başlayacağını kaydetti.

SALGININ SEYRİ İLE İLGİLİ BU İKİ TARİHE DİKKAT

Hande Fırat, Mehmet Ceyhan'ın iki kritik tarihe işaret ettiği bunlardan ilkinin tam kapanmanın sona ereceği 18 Mayıs, diğerinin ise 18 Haziran olduğu aktarıldı. Ceyhan, tam kapanma sonrası kontrolsüz normalleşme olursa haziran ayı ortalarında vaka sayılarının yeniden artacağını belirtti.

TÜRKİYE KRİTİK EŞİKTE!

Türkiye’de vaka sayıları düşerken tam kapanmanın sonunda hedef olan 5 binin altına düşme konusu uzmanları tedirgin ediyor. Uzmanlar sayıların düşmesi ile kısıtlamaların kaldırılmasını tehlikeli olarak görüyor. Yaz aylarında olası bir gevşemenin sonbaharda etkilerinin görülebileceğinden endişeliler.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7046661/koronavirus-ile-ilgili-bu-tarihlere-dikkat-sevinmek-icin-erken