Hıdırellez'de okunan dualar dilenen dilekler kabul olur mu? Hıdırellez Kur'an'da geçiyor mu?

Hıdırellez her yıl olduğu gibi bu yıl da 5 6 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak. Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı etkinliklerle kutlanan Hıdrellez Bu yıl ne yazık ki tam kapanma dönemine denk geldi ve herkes kendi dileğini dileyip dualarını okumak istiyor. Peki Hıdırellez’de okunan dualar neler? Hıdırellez’de nasıl dilek tutulur? Peki Hıdırellez Kur'an'da geçiyor mu?

Hıdırellez'de hangi dualar okunur?

Hıdırellez Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştuğu gün olarak kabul ediliyor ve baharın müjdesi olarak uzun yıllardan beri ülkemizde kutlanıyor. Bugün de dualar ediliyor aynı zamanda dilekler dileniyor. Genellikle insanlar sağlık ve sıhhat dilemek adına baharın müjdecisi olan Bugün de dualarını ve dileklerini bir ritüel olarak dile getiriyor. Aynı zamanda Hıdırellez gününde uzun yıllardan beri gelenek olarak dilekler bir kağıda yazılıyor ve gül ağacının altına bağlanıyor.

Hıdırellez Kur'an'da geçiyor mu?

Hıdırellez kelime olarak Kur’an-ı Kerim'de geçmiyor ancak birçok İslam alimine göre Kur'an-ı Kerim'de Hızır ile ilgili bilgiler bulunuyor. Yıllardır bir ritüel olarak bugün kutlanıyor ve yine 5-6 Mayıs tarihlerinde ülkemizin birçok bölgesinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7051531/hidirellezde-okunan-dualar-dilenen-dilekler-kabul-olur-mu-hidirellez-kuranda-geciyor-mu