Eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un yeni görevi belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alınan Zehra Zümrüt Selçuk'un yeni görevi belli oldu. Geçtiğimiz ay bakanlık görevinden alınmasıyla gündemin en çok konuşulan ismi olan Selçuk, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetim kurulu üyesi oldu.

Bakanlık Görevi Sona Ermişti

21 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bakanlık görevi sona eren Zehra Zümrüt Selçuk, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetim kurulu üyesi oldu. Selçuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kurulmasının ardından 10 Temmuz 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve başlamıştı.

Zehra Zümrüt Selçuk

Oy Birliği ile Yönetim Kurulu Üyesi Oldu

Bakanlık görevi geçtiğimiz ay son bulan Zehra Zümrüt Selçuk'un Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetim kurulu üyesi olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, şirketin yönetim kurulu üyeliğine Zehra Zümrüt Selçuk'un seçilmesine oy birliği ile karar verildiği belirtildi. 

Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir?

1979 yılında Ordu'da dünyaya gelen Zehra Zümrüt Selçuk, ilk ve ortaöğretim süresince sırasıyla İzmir, Siirt ve Giresun illerinde eğitim gördü. 1996 yılında ise Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Lise eğitiminin arından tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü kazandı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. Hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde Michigan Üniversitesi'nde ekonomi doktorasına burslu olarak kabul edildi. Alan değişikliği yaparak Teksas Üniversitesi'nde işletme doktorasına başladı ve araştırma görevlisi olarak işletme ve muhasebe dersleri verdi. Yine Teksas Üniversitesi'nde Muhasebe ve Enformasyon Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. İslam İşbirliği Teşkilatı organlarından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde çalıştı. Bakanlık görevine atanmadan hemen önce İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik ve Enformasyon Direktörü olan Zehra Zümrüt Selçuk, 'Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne yönelik çok sayıda projenin ve kapasite geliştirme programlarının koordinatörlüğünü üstlendi. Bunun yanı sıra demografi, toplumsal cinsiyet, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, işgücü, bilgi performans sistemleri, eğitim ve inovasyon, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi pek çok konuda sosyo-ekonomik veri tabaları ile anket ve raporlar hazırladı. Yine İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik Komisyonu çerçevesinde uluslararası kuruluşlar ile işbirliğini sağladı ve uluslararası toplantılar düzenledi. Çeşitli sivil toplum alanında da faaliyetlerde bulunan Selçuk, iyi derecede İngilizce bilmektedir ve evlidir. 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7053909/eski-bakan-zehra-zumrut-selcukun-yeni-gorevi-belli-oldu