Market yasakları ne zaman başlayacak? Marketlerde hangi ürünlerin satışı yasak?

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında geçtiğimiz hafta başlayan tam kapanma süreci ile birlikte yeni tedbir kararları art arda geldi. Yeni tedbir kararları arasında marketlerdeki bazı ürünlerin satışının yasaklanması da yer aldı. Bu süreçte marketlerde zorunlu ihtiyaçlar dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyeceği duyuruldu. Peki, market yasakları ne zaman başlıyor? Marketlerde hangi ürünlerin satışı yasak olacak? İşte detaylar...

Market Yasakları Ne Zaman Başlayacak?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı yeni market genelgesi kapsamında marketlerde alkollü içecekler başta olmak üzere zorunlu ihtiyaçlar dışındaki tüm ürünlerin satışı yasaklandı. Marketlerde zorunlu ihtiyaçlar dışındaki ürün yasağı 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Market Yasakları

Marketlerde Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı?

Yeni kararla beraber marketlerde satışı yasaklanan ürünler ve yasakla ilgili tüm detaylar araştırılmaya devam ediyor. Zincir ve süper marketler dahil olmak üzere alkollü ürünlerin yanı sıra oyuncak, elektronik eşya, kırtasiye, ev tekstili, giyim ve aksesuar, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, oyuncak, hırdavat ve züccaciye gibi ürünlerin satışı yasak olacak. Öte yandan temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünlerinin (makyaj malzemeleri ve parfümeri hariç) satışı gerçekleştirilebilecek.

Marketlerde Sigara Satışı Olacak Mı?

Marketlerde çoğu ürünün satışına yasak getirilmesinin ardından sigara satışının yasaklanıp yasaklanmadığına dair sorulara cevap aranmaya başlandı. Sigara yasağı olup olmadığına dair sorulara yanıt veren İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, market tedbirleri ile ilgili genelge kapsamında sigara satışı ile ilgili bir kısıtlama olmadığını belirtti.

Online Alışveriş Yapılabilecek Mi?

Tam kapanma sürecinde marketlerdeki yoğunluğu en aza indirebilmek amacıyla getirilen yeni yasakların ardından merak edilen sorular arasında online alışverişin yasak olup olmadığı yer alıyor. Market yasakları ile ilgili merak edilenleri yanıtlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 'Buradaki temel amaç minimum yoğunluk ve en zaruri ihtiyaçların karşılanarak bu sürecin atlatılması. Online alışverişlerle ilgili durum şu an söz konusu değil' dedi

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7056605/market-yasaklari-ne-zaman-baslayacak-marketlerde-hangi-urunlerin-satisi-yasak