Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam ülkeleri ve dünyaya Mescid-i Aksa çağrısı

Ramazan ayında Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'ya insanlık dışı saldırılarda bulunan İsrail'i sert bir şekilde kınayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İslam ülkeleri ve dünyaya çağrıda bulundu. İsrail'in saldırıları karşısında sessiz kalmayan Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İslam ülkeleri ve tüm dünyayı bu konuda harekete geçmeye davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mescid-i Aksa İçin Çağrı

İsrail'in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı önce Twitter hesabı üzerinden ardından da Diyarbakır Anneleri ile beraber gerçekleştirdiği iftarda tepkisini sert bir şekilde dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak bu konuyla ilgili hem İslam ülkelerine hem de tüm dünyaya çağrıda bulundu. Twitter hesabından paylaşım yapan Erdoğan, 'İslam ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyayı İsrail'in Mescid-i Aksa'ya, Kudüs'e ve Filistinlilerin evlerine yönelik saldırılarına karşı etkili şekilde harekete geçmeye davet ediyorum' dedi. 

Mescid-i Aksa

'Oradaki Müslümanlar Tüm İnsanlıktır'

Paylaşımında İsrail'in insanlık dışı saldırılarına bir kez daha vurgu yapan Erdoğan, 'Kudüs tüm dünyadır, oradaki Müslümanlar da tüm insanlıktır' ifadelerini kullandı. Kudüs'ün onurunu, şerefini, izzetini ve haysiyetini korumanın her bir Müslüman'ın boynunun borcu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, 'Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs'teki ibadethanelere ve Müslümanlara yönelik her saldırı aynı zamanda bizlere yapılmış demektir. Üç dinin kutsallarını barındıran Kudüs'ü vicdansız, ahlaksız, hukuksuz, saygısız saldırılarıyla kirleten zalimlere karşı çıkmak insanım diyen her bireyin vazifesidir. İsrail devletinin saldırılarına sessiz kalarak veya kayda değer tavır ortaya koymayarak, dolaylı şekilde destek veren herkes orada yaşanan zulme ortaktır' dedi.

İsrail'den Şam Kapısı'nda Toplanan Filistinlilere Müdahale

Henüz Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yapılan saldırı sıcaklığını korurken İsrail'den yeni bir saldırı daha geldi. İsrail polisinin Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Şam Kapısı'nda toplanan Filistinlileri dağıtmak için ses bombası kullandığı öğrenildi. Filistin Kızılay'ından yapılan açıklamada ise İsrail polisinin bu  saldırısı sonucunda 64 kişinin yaralandığı bildirildi. Kadir Gecesi dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya gelen ve burada teravih namazını kılan çok sayıda Filistinlinin ibadetlerinin ardından Şam Kapısı'nda toplandığı bilgisine ulaşıldı. İsrail polisi ise Şam Kapısı önünde bulunan oturma alanındaki Filistinlileri dağıtmak için ses bombası kullandı. 

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7066598/cumhurbaskani-erdogandan-islam-ulkeleri-ve-dunyaya-mescid-i-aksa-cagrisi