Şevval hilali nedir, ne zaman görülür? Ramazan Bayramı hilali göründü mü?

İslam'ın beş temel şartından biri olan oruç ibadeti Ramazan ayı içerisinde gerçekleşiyor. Her sene Hilal ile başlayan Ramazan ayı Şevval hilali ile sona eriyor. Ramazan ayının bittiğini gösteren Şevval hilali ne zaman görülür, Ramazan Bayramı hilali göründü mü sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki Şevval hilali nedir ve ne zaman görünür?

Bayram hilali göründü mü?

Ramazan ayı dünya genelinde hilali esas alan ve halkı Müslüman olan ülkelerin hiçbirinde hilalin görülmediği anlaşılması ile birlikte 30 güne tamamlanmaktadır. 2021 yılında da Ramazan Bayramı 13 Mayıs Perşembe günü idrak edilecektir. Aynı zamanda Türkiye'de mevcut anayasal yapı nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı kendi gözleri ile hilali görmesi halinde bile Bayram ilan edemiyor. Türkiye'de yaşayan Müslümanlar Ramazan başlangıcı ve Ramazan Bayramı tespit hususunda diğer İslam ülkelerinin uygulamalarına göre hareket ediyor.

Şevval hilali nedir Şevval hilali ile ilgili hadis

Şevval hilali ile ilgili Hadis şu şekildedir; “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ‘Ramazan hilalini gördüğünüz vakit oruca başlayın, Şevval hilalini gördüğünüz vakit de iftar edip bayram edin. Eğer size hava bulutlu olup kapalı kalırsa Ramazan hilalini otuza takdir edin’ buyurdu.”

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7080552/sevval-hilali-nedir-ne-zaman-gorulur-ramazan-bayrami-hilali-gorundu-mu