Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut hakkında valilik inceleme başlattı

Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, koronavirüs süreciyle ilgili olarak gördüğünü iddia ettiği sıkıntıları çektiği video ile paylaşmıştı. Konuyla ilgili olarak Şanlıurfa Valiliği, inceleme başlattı.

“BEN İŞİM GEREĞİ GEREKLİ CESARETİ GÖSTERİYORUM”

Savcı Akbulut çektiği videoda görevden alınmayı göze aldığını belirtmişti. Akbulut şu ifadeleri kullandı, " Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın öngördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Çünkü pek çok insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler yetkililer tarafından giderilmezken, ortada soruşturma açılmasını gerektirir pek çok iddia varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez. Aşının prospektüsünde yer alan yan etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var, denemez. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar kabul edip soruşturma yapmak zorunda. Fakat bu dillendirildiği zaman insanlar cesaret edemiyor. Ben işim gereği gerekli cesareti gösteriyorum."

“BURADA TEDBİRLER BATIDAKİ KADAR SIKI DEĞİL”

Konuyla ilgili olarak kendisine başvurulmasını isteyen Akbulut, kendisinin de ilgili kurumlara yazı yazıp, delil toplamaya başladığını söyledi. Akbulut, "Ben Viranşehir'de görev yapıyorum. Burada tedbirler batıdaki kadar sıkı değil ve burada korkutulduğumuz neticeler görülmüyor. Sınırın dışına çıkın hiçbir tedbir yok, korkutulduğumuz şekilde ölümler de meydana gelmiyor" dedi. 28 dakikalık videoda savcı kimlik kartını da gösteren Eyyüp Akbulut'un açıklamaları, sosyal medyada gündem oldu. Bazı sosyal medya kullanıcılarının da tepki gösterdiği videonun ardından Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, konudan haberdar olduklarını ve idari inceleme başlattıklarını söyledi.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7190821/cumhuriyet-savcisi-eyyup-akbulut-hakkinda-valilik-inceleme-baslatti