YÖK, yüz yüze eğitim için şartını açıkladı

Gelecek dönem üniversitelerin açılması için personel ve öğrencilere yönelik aşı çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirten Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerde yeniden yüz yüze eğitime geçebilmek için bütün personel personel ve öğrencilerin eylül ayına kadar aşılanmalarının bitirilmesini istedi. Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda, "Eğer aşılanma yapılmazsa eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçların doğması muhtemeldir" diye ifade edildi.

SAĞLIK ALTYAPISI GÜÇLÜ

Bakanlığa iletilen yazıda ayrıca, sağlık sisteminin güçlü alt yapısından bahsedilerek, özellikle Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bütün ilgili kurumların ve sağlık personellerinin fedakarca çabaları ve etkin yönetişim sayesinde küresel salgın ile mücadelede ülkenin başarılı olduğunun görüldüğü vurgulanarak, bununla yanında komple normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılanmanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağı belirtildi.

EYLÜLE KADAR AŞI ŞART

Yükseköğretim Kurulu’nun Bakanlığa ulaştırdığı yazıda şu ifadeler kullanıldı: "Bu bağlamda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sistemimizde, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi, yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır. Aksi takdirde özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir. Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim."

- Canlı Haber, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7193255/yok-yuz-yuze-egitim-icin-sartini-acikladi