Dünya Sağlık Örgütü, “Daha bulaşıcı ve ölümcül bir salgın kapıda”

Dünya Sağlık Örgütü’nün gerçekleştirdiği toplantıda Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, önemli bir açıklamada bulundu. Ghebreyesus, koronavirüsün çok daha ölümcül ve bulaşıcı bir salgına yol açabileceğini söyledi. Ghebreyesus, "Hiç kuşkunuz olmasın, bu dünyanın salgın tehdidiyle son karşılaşması olmayacak. Bundan daha bulaşıcı ve daha ölümcül olma potansiyeline sahip başka bir virüsün olacağı evrimsel bir kesinliktir" açıklamasında bulundu.

“DÜNYA KORONAVİRÜSE KARŞI HALA KIRILGAN”

Ghebreyesus, dünyanın koronavirüs karşısında hala 'kırılgan bir durumda olduğunu' söylese de, küresel koronavirüs vakaları ve bildirilen ölüm sayısının art arda üç hafta boyunca azaldığına dikkat çekti.  Ghebreyesus ayrıca, ' aşı krizinin salgını kalıcılaştıran skandal bir eşitsizlik' olduğunu söyleyerek, tüm ülkelerin nüfusunun yüzde 10'nun eylül ayına, yüzde 30'unun da yılsonuna kadar aşılanması için Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) aşı bağışlanması çağrısında bulundu. "Bu, sadece dört ayda 250 milyon daha fazla insanı aşılamak anlamına geliyor" diyen Ghebreyesus, aşı üreticilerinden de bu yıl ürettikleri aşıların yüzde 50'sini COVAX'a vermelerini istedi.

125 ÜLKEYE 72 MİLYON AŞI GÖNDERİLDİ

COVAX yoluyla 125 ülke ve ekonomiye şubat ayından bu yana 72 milyon doz aşı gönderildiğini aktaran Ghebreyesus, bu miktarın, söz konusu ülkelerin nüfusunun yüzde 1'ine "zar zor" yettiğini vurguladı. DSÖ, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) yürütülen ortak girişimle, 2021'de orta ve düşük gelirli 92 ülkeye 1,3 milyar doz Kovid-19 aşısı dağıtılmasını planlamıştı. DSÖ'den 11 Mart'ta yapılan açıklamada ise COVAX kapsamında mayıs ayına kadar 237 milyon Kovid-19 aşısı sevk edilmesinin beklendiği duyurulmuştu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7215916/dunya-saglik-orgutu-daha-bulasici-ve-olumcul-bir-salgin-kapida