Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabiat korumak tercih değil zorunluluktur"

5 Haziran Çevre Günü hakkında açıklama yayınlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tabiat, ilahi bir tecelli olarak insanlara emanet edilmiş canlı bir varlıktır. İnsanlık için tüm unsurlarıyla doğanın korunması bir tercih değil bir zorunluluktur" diye başlayan Erdoğan, "Özellikle son iki asırda tüm dünyada sanayi ve teknolojideki gelişmeler, insan ile doğa arasındaki ilişki ve anlayışta da değişiklikleri beraberinde getirmiştir" ifadelerini kullandı.

"ÇEVRE BÜTÜN İNSANLIĞIN ORTAK MESELESİDİR"

Çevre Günü dolayısıyla doğanın korunması hakkında açıklamalarda bulunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırsız tüketim ve doğaya tahakküm etme zihniyeti en büyük zararı yine insana, çevreye ve geleceğe vermektedir. Dünya genelinde kirlenen denizler, kuruyan su kaynakları, azalan orman varlığı, verimsizleşen topraklar hepimiz için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle yaşanabilir bir dünya için tabiata, çevreye ve hayata bakış açımızın düzeltilmesi gerekmektedir. Çevrenin korunması bütün bireylerin, bütün ülkelerin ve bütün insanlığın ortak meselesidir." açıklamasında bulundu.

MİLLET BAHÇELERİ AÇIKLAMASI

Türkiye’de doğa güzelliklerine değenin Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin erozyonla mücadelede dünya lideri olduğu belirtti. Millet bahçeleri hakkında açıklamada bulunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son 19 yılda ağaçlandırma yapılan alan miktarını 3,6 milyon hektardan 9,2 milyon hektara, orman varlığımızı ise 20,8 milyon hektardan 22,9 milyon hektara çıkardık. 2023 yılına kadar 81 ilimizde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefimiz kapsamında bugüne kadar 61 Millet Bahçemizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Millet Bahçesinde ise çalışmalarımız devam ederken, tabiat parklarımızın sayısını 17'den 250'ye çıkardık. Yenilenebilir enerji seviyemizi toplam enerji üretimimizin yüzde 40'ına, atık su arıtma tesisi sayımızı 145'ten 1.170'e ulaştırdık. Mavi bayraklı plaj sayımızı 127'den 519'a çıkararak bu alanda da ilk sıralardaki yerimizi korumayı sürdürüyoruz." dedi.

‘VATANDAŞLARIN ÇEVRE DUYARLILIĞI İÇİN YAPTIKLARINDAN MEMNUNUZ’

Vatandaşların çevre duyarlılığı için yaptıklarından memnun olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, Bütün bu projelerin çevre için oluşturduğu değerin yanı sıra çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın artan çevre duyarlılığından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Hem ülkemizi ve hem de dünyayı daha yaşanabilir ve temiz çevre ile buluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Çevre Günü vesilesiyle, çevrenin ve doğal zenginliklerimizin korunması konusunda herkesi duyarlı olmaya davet ediyor, bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum." dedi.

 

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7259924/cumhurbaskani-erdogan-tabiat-korumak-tercih-degil-zorunluluktur