İstanbul’da 'Batı Nil Virüsü' görüldü

İstanbul’da Batı Nil Virüsü görüldü. Koronavirüs ve müsilajdan ( deniz salyası) sonra Batı Nil Virüsü görüldü. Özellikle ateş, eklem ve kaslarda ağrıya neden olan virüs, İstanbul’da yapılan bir çalışmada kuşlarda da görüldü.

VİRÜS SİNEKLERİN KUŞLARI EMMESİYLE SİNEKLERE GEÇİYOR

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi’nden bilim insanlarının bir senedir ölü kuşlar üzerinde yaptığı çalışma ile 24 karga ve 12 saksağan inceledi. Yapılan incelemeden sonra 36 kuştan 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü’ne görüldü. Konuya ilişkin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Virüs kuşları sineklerin emmesiyle sineklere geçiyor. Sineklerde çoğalıyor ve bu şekilde bir bulaşması söz konusu. Biz de dedik kuşlar anlamlı bir rezervuar. Geçen sene kuş ölümleri bildirildi. Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üzerine gittik. Biz kargalardan örnekler topladık. Şuan 8 kargada Batı Nil Virüsü'nü belirledik.”

ELDE ÇİZİK FALAN VARSA O ŞEKİLDE BULAŞABİLİR

Vatandaşa da uyarıda bulunan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, “Halkımız kuşlardan direkt bana virüs bulaşıyor gibi algılamasın. Direkt kuşlardan herhangi virüs bulaşmıyor. Ancak yine de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonra ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde yara veya çizik varsa o şekilde bulaşabilir. Ancak asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesi ve onlardan insanlara bulaşıyor” ifadelerini kullandı.

KÖKENİNİN GÖÇMEN KUŞLAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Kuştan kuşa sivrisineğin bulaştırdığını söyleyen Yılmaz şu ifadeleri kullandı:  “Biz aslında bu virüsün kökeninin göçmen kuşlar olduğunu düşünüyoruz. Bizim kuşlarımız göçmen kuşlarla temas ettikten sonra özellikle sivrisinekler onları emdikten sonra bulaştırıyor. Direkt temasla bir bulaş söz konusu değil. Karga sığırcık ve saksağanlarda bunlar çok görülüyor.”

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7260463/istanbulda-bati-nil-virusu-goruldu