451 HDP’liye siyasi yasak talebi

HDP'ye kapatılması için hazırlanan iddianamede ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 451 kişi hakkında siyasi yasak istendiğini belirtti.

BUNDAN SONRA TOP ANAYASA MAHKEMESİ’NDE

Antalya'da düzenlenen 'Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele' konulu konferansa katılan ve burada HDP’nin kapatılma davasına değinen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, önemli açıklamalarda bulundu. İddianamenin hazırlık sürecinin tamamlandığını ve Anayasa Mahkemesi'ne iletildiğini söyleyen Başsavcı Bekir Şahin, bundan sonraki sürecin AYM'nin yetkisinde olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

TÜM DELİLLERİ, KARARLARI, DOSYALARI DELİL OLARAK SUNDUK

"Süreç ile ilgili elimizden geleni yaptık. Tüm kanıtları, kararları, dosyaları, CD'leri, HDP yöneticilerinin açıklamalarını, her şeyi en ince detayına kadar dosya halinde kanıt olarak verdik.

Toplam 843 sayfadan oluşan iddianamede, 451 şahıs için yasak isteniyor. 69 kişi de odak olduğu için iddianamede ismi yer alıyor. 500 kişi değil, 451 kişi hakkında yasak istiyoruz. Bunların yanında 69 kişi de terör örgütü lehine yaptığı açıklamaları, parti kurulmadan ya da kurulduktan sonra parti üyesi olarak terör örgütü lehine açıklamaları var. Terör lehine beyanları var. O kişi sayısı 69. 451 kişi için tamamen siyasi yasak istiyoruz."

Ayrıca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, iddianamede HDP’nin banka hesabına da tedbir konulmasının istendiğini sözlerine ekledi.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7278750/451-hdpliye-siyasi-yasak-talebi