Türkiye’nin 2021 büyüme rakamları yüzde 6.1’den yüzde 6.8’e yükseldi

Merkez Bankasının beklentilerine oranında politika faizini yüzde 19’da sabit tutuğuna vurgu yapan kuruluş ana politika yönlendirmesine ilişkin cümlelerin önceki PPK toplantısına göre değişmeden kaldığına dikkat çekti. JP Morgan, güçlü yurt içi talep, yükselen maliyetlerin yol açtığı fiyat baskıları ve zayıf politika kredibilitesinin sıkı politikanın devam ettirilmesini desteklediğine dikkat çekti.

AŞI ÇALIŞMALARININ HIZLANMASI EKONOMİYİ RAHATLATICAK

JP Morgan, Türkiye’deki aşı çalışmalarının hızlandığına dikkat çekerek aşı çalışmalarının bitiminde Türkiye’de hayatın normale döneceğini buna bağlı olarak da ekonominin açılacağını belirtti. Normalleşmeyle birlikte ekonomik toparlanmanın olabileceği üzerine büyüme rakamları yüzde 6.1’den yüzde 6.8’e yükseldi.

 EYLÜL’DE 100 BAZLIK FAİZ İNDİRİMİ OLUCAK

JP Morgan, "Son dönemde enflasyonda görülen aşağı yönlü sürprizlere rağmen fiyat baskıları hala güçlü ve TCMB'nin baskıları kontrol altında tutmak ve politika kredibilitesinde biraz toparlanma sağlayabilmek için güçlü durmasına ihtiyaç var" açıklamasının ardından Eylül ayında Merkez Bankası’nın 100 bazlık faiz indirimi gerçekleştirmeyi planladığını belirtti. Açıklamanın devamında, "Erken bir faiz indirimi için risklerin farkındayız" ifadelerini kullanan JP Morgan, "TCMB PPK açıklamasındaki ihtiyatlı ifadeler bizi cesaretlendirdi. Bir kez daha erken bir gevşetmenin hali hazırda zayıf olan politika kredibilitesini baltalayabileceği, ekonomik görünüm için zarar verici olabileceğini bir kez daha ikaz ediyoruz" ifadelerinde bulunuldu.

 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7309652/turkiyenin-2021-buyume-rakamlari-yuzde-61den-yuzde-68e-yukseldi