Kısa çalışma ödeneği bitti mi? Kısa çalışma ödeneği devam edecek mi?

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını kapsamında vatandaşların ekonomik mağduriyetlerini önleyebilmek adına başlatılan kısa çalışma ödeneğinde sona gelindi. Salgın sürecinde vatandaşlara bir nebze olsun nefes aldıran kısa çalışma ödeneği ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Peki, kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor? Kısa çalışma ödeneği bitti mi? Kısa çalışma ödeneği devam edecek mi? İşte tüm merak edilenler...

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Bitiyor?

Tüm dünyayı etkileyen ve maalesef ülkemize de sıçrayan koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ediyor. Salgının etkilerini en aza indirebilmek adına alınan bir dizi önlem ekonomik anlamda olumsuzluklara neden olurken bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için bazı destek paketleri açıklandı. Bu destek paketlerinden biri de hem işveren hem d çalışanlara destek olmak amacıyla başlatılan kısa çalışma ödeneğiydi. Şartlar esnetilerek uygulanan ve 3 milyondan fazla kişinin yararlandığı kısa çalışma ödeneği, 3 Mart 2020 tarihinden bu yana devam ediyor. Ancak kısa çalışma ödeneğinde artık sona gelindi. Destek paketi bugün 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren sona eriyor.

Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği Devam Edecek Mi?

Başladığı tarihten bu yana yeni kararlarla devam eden kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren sona erecek. Ödenekten yararlanan vatandaşlar ise 'Kısa çalışma ödeneği devam edecek mi?' şeklindeki araştırmalarını sürdürüyor. İş dünyası ise kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının sonuna kadar devam etmesini talep ediyor. Yeni bir karar alınmaması halinde Kısa çalışma ödeneği bugün (30 Haziran 2021) tarihinde sona erecek ve bu tarihten itibaren artık normal düzene geçilecek. Bu kapsamda kısa çalışma deneği biteceği için işçilerin primleri 30 gün üzerinden yatırılmaya başlayacak ve mesailer haftalık 45 saat olacak. Maaşlar ise tam ödenecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olan kısa çalışma ödeneği ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise son ödemeler. Bilindiği gibi destek ödemeleri her ayın 5'inde hesaplara geçiyor. Bu kapsamda kısa çalışma ödeneği Haziran ayı ödemelerinin de 5 Temmuz 2021 tarihinden itibaren hesaplara geçmesi bekleniyor. 

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7355834/kisa-calisma-odenegi-bitti-mi-kisa-calisma-odenegi-devam-edecek-mi