LPG zamma doymuyor, art arda iki zam

LPG’ye art arda iki zam yapıldı. İlk zam litre başına 25 kuruş oldu ve pompaya yansımayacak. İkinci zam ise LPG fiyatına eklenecek ve yarından sonra fiyat 39 kuruş şeklinde olacak.

Gerçekleştirilen akaryakıt zammı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından duyuruldu. Kurumun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda LPG’ye iki zam geldiği bilgisi paylaşıldı. İlk olarak duyurulan 25 kuruşluk artış, mevcut uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığı için pompa yansımayacak. İkinci zam ise pompa fiyatlarına yansıyacak. Böylece bu geceden itibaren geçerli olmak üzere LPG litre başına 39 kuruş zamlanacak.

ELEKTRİĞE VE DOĞALGAZA DA ZAM YAPILDI

Öte yandan elektrik fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olacak şekilde üzere tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapılmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun açıklamasına göre, elektrik satış fiyatında 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı. 1 Temmuz itibarıyla mesken aboneleri 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 91,56 lira ödeyecek.

DOĞALGAZA YÜZDE 12

Bir diğer zam ise doğalgaza yapılmıştı. Bu kapsamda doğalgazda Temmuz ayı için konut abonelerinin yüzde 12, sanayi grubu tarifesine yüzde 20 ve elektrik üretim santrallerinin tarifesine ise yüzde 20,2 zam yapıldı. BOTAŞ tarafından yayımlanan tarifeye göre, doğalgaza Ocak ayından bu yana yedinci defa zam gelmiş oldu. Elektrik fiyatlarına da bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapılmıştı.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7364056/lpg-zamma-doymuyor-art-arda-iki-zam