Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni Rektörü kim? Melih Bulu görevden alındı

Göreve geldiği günden bu yana eleştirilerin odağında olan Prof. Dr. Melih Bulu, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alındı. Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından yerine göreve getirilen isim merak edilmeye başlandı. Peki, Melih Bulu'nun yerine göreve kim getirildi? İşte tüm detaylar...

Melih Bulu Görevden Alındı?

Göreve geldiği günden bu yana eleştirilen Prof. Dr. Melih Bulu, Boğaziçi Rektörlüğü görevinden alındı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bu kararlar kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince görevinden alındı.

Prof. Dr. Melih Buluuuuuuuuuuu

Rektörlük Adaylığı Başvurular Devam Ediyor

Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten üniversitenin rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Öte yandan rektörlük adaylığı için de başvuru ilanı yapıldı. Rektörlük adaylığı başvurularını 2 Ağustos tarihine kadar devam edeceği öğrenildi. 

Mehmet Naci İnci Kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 1987 yılında Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecesini, 1992 yılında ise fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı. 1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde optik haberleşme alanında doktora sonrasında araştırmalar yaptı. 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996 yılında ise doçent oldu. 1998-1999 yılları arasında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya'da Gunma Üniversitesi'nde konuk araştırmacı olarak çalıştı. 1995-2005 yılları arasında ise Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne profesör olan ve 2014-2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan Mehmet Naci İnci, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya'daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ve İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi'nde konuk profesör olarak bulundu. 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7483107/bogazici-universitesinin-yeni-rektoru-kim-melih-bulu-gorevden-alindi