Taliban'ın etkisiyle bölgede askeri hareketlilik arttı! Tacikistan ordusu ani denetimle savaş hazırlığı yaptı

Tacikistan ordusunda bulunan 230 bin personelle, Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın emriyle gece saat 2.00’de alarma geçti. Askeri denetimi Tacikistan tarihinde bir ilk oldu. Denetim sırasında Tacikistan ordusuna bağlı birliklerden kara, hava ve topçu güçleri ile birlikte ordunun tüm silahları kontrolden geçti.

‘BÖLGEDEKİ BARIŞ VE İSTİKRARI SAVUNMAYA HAZIR OLUN’

Denetime ilişkin görüntüler Tacikistan devlet televizyonunda yayınladı. Yayının sonunda konuşan Devlet Başkanı Rahman, Taciklere, ‘bölgedeki barış ve istikrarı savunmaya hazır olma’ çağrısı yaparken, “Komşu ülkemiz Afganistan’da durum, başta ülkemize sınırı olan kuzey bölgeleri olmak üzere son derece karmaşık ve belirsiz. Her gün, hatta her saat daha karmaşık bir hâl alıyor” diyen Tacikistan lideri, ordu ile emniyet güçlerine, ‘potansiyel tehditlerin önüne geçmek ve devlet sınırının korunmasını sağlamak adına en yüksek savaşa hazırlık durumunda kalma’ ifadelerini kullandı.

AFGANİSTAN SINIRINA 20 BİN ASKER

Tacikistan, Taliban’ın yayılmaya çalışması endişesiyle Afganistan ile arasında bulunan sınırı güçlendirmek için 20 bin askerin yerini değiştirdi. Geçtiğimiz aylarda bölgeden ABD askerlerinin çekilmesiyle birlikte Taliban etki alanını güçlendirerek Afganistan topraklarının büyük bölümünü elinde bulunuyor. Bu bölgelerden biri olan Tacikistan sınırında Tacikistan ordusu teyakuza geçti. Tacikistan ordusunda gerçekleşen bu ani denetim, Rusya’nın da Tacikistan’ın Afganistan sınırında ortak bir tatbikat gerçekleştireceklerini açıklamasının ardından gerçekleşti. Taliban’ın etki alanını genişletmesi, Rusya’nın Orta Asya’daki müttefikleri için ciddi bir güvenlik sorunu teşkil etmekte.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7506727/talibanin-etkisiyle-bolgede-askeri-hareketlilik-artti-tacikistan-ordusu-ani-denetimle-savas-hazirligi-yapti