Av yasağının kalkmasıyla balıkçılar "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı

Ailelerince denize uğurlanan balıkçılar, halatlarının iplerini çözerek motorlarını çalışarak denize açıldı. Nasiplerini arayan balıkçılar bol miktarda istavritle geri döndü.

BALIKÇILAR DENİZE AÇILDI

Perşembe Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz, gazetecilerin eşliğinde ağlar ve tekne bakımlarının ardından sezona hazırlandıklarını belirtti. Karadeniz, yaptığı açıklamasında geçen sen bol miktarda olan palamutun yarı miktarında da olsa kendilerini sevindireceğini söyledi. Balıkçıların, 6 aylık sürede evlerinden ayrı kaldığını ifade eden Karadeniz, "Zaman zaman tabii limana geliyoruz. Her ne kadar olsa da herkes evinden ayrı. Eşler de fedakarlık, özveri gösteriyor. Babaların evde olmayıp da eşlerin hem anne hem baba olduğu mesleklerden birisi balıkçılık mesleği. Her şeyden önce personellerimin eşlerine ayrıca teşekkür ediyorum. Haklarını helal etsinler. Çok çok özverili davranıyorlar" ifadelerini kullandı.

'İNŞALLAH SEZONUMUZ İYİ GEÇECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR'

Kıyılara dönen balıkçılar bol miktarda istavrit avladıklarını belirtti. Hazırlıklarının tamamlanmasıyla bugün denize açılarak istavrit avladıklarını belirten Karadeniz, "İnşallah sezonumuz iyi geçecek gibi görünüyor. Hamsi ve istavrit var, numuneleri denizde görünüyor. Palamut az gibi görünüyor ama benim tahminin palamut da olacak. Balık çeşidi bu sene bol olacak. Deniz öyle gösteriyor. İnşallah bereketli olur. Kazasız belasız bir sezon bitiririz. Avlanmamız da iyiydi. İstavrit balığı var. Şu anda bir ağ attık, yaklaşık 250 kasa balık aldık." dedi.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7692324/av-yasaginin-kalkmasiyla-balikcilar-vira-bismillah-diyerek-denize-acildi