Foseptik çukuru amaçlı kazılan alanda Orta Çağa ait tünel keşfedildi

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ve beraberindeki olay yerine gelen yetkililer, olay üzerine belirtilen alana geldi. İfade edilen tünele girmek için Müze Müdürü Mehmet Alkan ve yetkililer, bir insanın girebileceği kadar delik açtıktan sonra iple sarkarak aşağı kadar indiler.

ORTA ÇAĞA AİT TÜNEL

Tünele girildiğinde zaman zaman çökmelerin olduğu ifade edildi. Çökmelerin nedenini bölgede daha önce gerçekleşen su sondajı sebebiyle meydana gelmiş olabileceği öne sürülüyor. Tünel içerisinde analizlerde bulunan Alkan ve yetkililer, tünelin yaklaşık 80 metre uzunluğunda olduğu, 3 kola ayrıldığını fark etti. Çökmeler nedeniyle tünelin tam uzunluğu tespit edilmesi çok zor olduğu ifade edildi. Genişliği 5 metrenin üzeri olan tünelin askeri amaçla kullanılmış olabileceği iddia ediliyor. Müze Müdürlüğünün, tünel yapısının tescili ve incelenmesi için Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvuracağı ifade edildi.

‘ÇÖKMELER OLDUĞU İÇİN NET BİR UZUNLUK VEREMİYORUZ’

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, foseptik çukuru amaçlı kazılan alanda ortaya çıkan yapıyla ilgili alınan ihbar üzerine olay yerine gittiklerini ifade ederek, “Foseptik çukuru kazarken vatandaşın denk geldiği çukur ile ilgili yapılan ihbar üzerine buraya geldik. İncelemeler sonrasında içeriye girdik. İçeride de bir tünel yapısının 3’e ayrılmış şekilde gördük. Bölgede daha önceleri sondaj çalışması yapıldığı için, tünelin içerisinde yer yer çökmeler oluşmuş. İnsan eliyle yapılmış olan izleri gördük. Ortaçağ dönemine ait olan bu tünel yapısı önemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 80 metre uzunluğunda, diğer 2 tünelde 20 metre uzunluğunda fakat çökmeler oluştuğu için net bir uzunluk veremiyoruz” ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7742622/foseptik-cukuru-amacli-kazilan-alanda-orta-caga-ait-tunel-kesfedildi