Aşı kartı nasıl alınır? HES uygulaması aşı kartı alma

Türkiye, 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni bir döneme girdi. Bugün hem yüz yüze eğitimin uzun bir aradan sonra yeniden başlaması hem de PCR testi zorunluluğunun başladığı ilk gün oldu. Yeni döneme girilmesiyle birlikte aşı olan ve PCR testi zorunluluğu olmayan vatandaşlar araştırmalara başladı. Peki, aşı kartı nasıl alınır? Aşı kartı nereden alınır? HES uygulamasından aşı kartı nasıl alınır? İşte tüm detaylar...

Aşı Kartı Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından aşı olmuş kişilere aşı kimliği imkanı sunuluyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği, 2 doz aşısını olan vatandaşları kapsıyor. Söz konusu aşı kartı yurt dışı seyahatlerinde kullanılabiliyor. Kimlik kartının üzerinde yer alan karekodun okutulmasıyla birlikte sistem e-Nabız'a yönlendiriyor. Burada İngilizce ve Türkçe olarak ekranda aşı kimliğinin kime ait olduğuna dair T.C Kimlik numarası ve pasaport numarası gibi bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda aşı kimliğinin Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulduğu tarihe de yer veriliyor.

Koronavirüs Aşı Kartı Haberleri

Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Bugünden itibaren 2 doz aşısını olmayan çalışanlar için de PCR testi zorunluluğu başladı. İş yerleri için de geçerli olan bu uygulamanın ardından aşısını olan çalışanlar aşı kartlarını nasıl alacağını araştırmaya başladı. Aşı kartınızı e-Nabız veya HES uygulamasından alabilirsiniz. HES uygulamasından aşı kartınızı almak için uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk olarak pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor. Bunun ardından Pasaportlarım'a gelerek ekle tuşuna tıklayarak pasaport numaranızı girmeniz gerekiyor. Daha sonra ana ekrana dönerek 'Kovid-19 Aşı Bilgilerim' kutucuğunu seçmelisiniz. Karşınıza çıkan ekrandan 'Aşı Kartlarım' seçeneğini tıklayarak ekranın en altına gelen 'Aşı Kartı Oluştur' seçeneğini tıklamalısınız. Bu işlem sonrasında aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilmesi gerekiyor. Seçim yapmadan devam edilmesi halinde aşı kartı kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacaktır. 

E-Nabız'dan Aşı Kartı Alma

Aşı kartını e-Nabız uygulamasından almak isteyenler ise ilk olarak e-Nabız ekranına giriş yapmalı.   Daha sonra 'Keşfet' menüsünün altında yer alan 'Aşı Takvimi' seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda aşı takvimi görülecektir. Bu ekrandan aşı kartı indirebilmek için 'Elektronik Aşı Kartını PDF Olarak İndir' seçeneğine tıklamalısınız. Karşınıza çıkan dosyayı çıktı olarak alabilirsiniz. Eğer aşı dozlarınızı tamamlamadıysanız bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. 

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7755104/asi-karti-nasil-alinir-hes-uygulamasi-asi-karti-alma