13 ay sonra Lübnan'da yeni hükümet kuruldu

Lübnan’da hükümeti kurmak için çalışmalar yapan Necib Mikati ile Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın yeni kabine üzerinde anlaştıklarını duyurdu. 24 Bakanın bulunduğu kabineye Necib Mikati’ye Başbakanlık edecek.

LÜBNAN’DA HÜKÜMET KURULDU

Başbakan Yardımcısının Saade Al-Shami olacağı yeni hükümette, Maliye Bakanı Youssef Khalil, Savunma Bakanı Maurice Selim,  Halk Sağlığı Bakanı Firas Al-Abyad, Dışişleri,Göç Bakanı Abdullah Bou Habib Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amin Salam, Enerji ve Su Bakanı Walid Fayyad, Adalet Bakanı Henri Khoury yer aldı. Necib Mikati, hükümetin kurulduğu hakkında yaptığı açıklamanın ardından yaptığı, kabinesinin belli bir kesimin değil Lübnan halkının tamamını temsil edileceğini ifade etti. Yeni Başbakan, “Arap ülkelerinin kapılarını çalacağız. Lübnan, Arap dünyasına ait. Ülkenin yeniden kalkınmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

LÜBNAN'DAKİ EKONOMİK KRİZ SÜRÜYOR

Farklı din ve mezheplerin olduğu ve siyasi bölünmeler konusunda oldukça kırılgan bir yapıda olan Lübnan ekonomisi, 1975-1990 tarihlerindeki iç savaştan bugüne kadar en büyük ekonomik krizi yaşamakta. Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutmaya çalışsada karaborsada yüzde 90'ın üzerinde değer kaybettiği ifade edilmekte. Ülkede devam etmekte olan benzin krizi nedeniyle akaryakıt istasyonlarının çoğu atıl durumda, açık olanların ise önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Günlük  elektrik kesintileri sık sık yaşayan Lübnanlılar ayrıca eczanelerde tıbbi ilaç bulmakta zorlanıyor. Mezhepsel siyasi gruplar nedeniyle 13 ay önce istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine yeni bir hükümet kurulamadığı için kriz her geçen gün farklı sektörleri etkilemeye devam etmekte. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 26 Temmuz tarihinde yeni hükümeti kurma yetkisini eski Başbakan Mikati'ye verdi. Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu tarafından 3 Eylül'de yayımlanan rapora göre, Lübnan nüfusunun yüzde 74'ünün yoksulluk sıkıntısıyla uğraştığı ifade edilmekte. Ayrıca raporda, 2020 yılında bu oranın yüzde 55, 2019'de tarihinde ise yüzde 28 olduğu belirtildi.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7772174/13-ay-sonra-lubnanda-yeni-hukumet-kuruldu