Antalya'da kurulan aslan safarisine hayvanseverlerden tepki geldi

Kepez ilçesi Göçerler Mahallesi'nde bulunan ve içinde eğlence bölgelerinin olduğu işletme, geçtiğimiz günlerde 'aslan safarisi' ismiyle yeni bir tur başlattı. İşletme, yeni turu sosyal medya hesabından ''Vahşi dostlarımızla tanışmak için Aslan Safari'yi ziyaret edin'' isimle videoyu paylaşarak duyurdu. Videoda eğlenmek için gelenlerin telle çevrili araçta aslanları izlediği, maşa ile aslanlara et verildiği görüldü. Telle çevrili kamyonette 20 dakika süre ile aslanların olduğu alanda gezmenin ücreti ise yetişkinler için 100 TL, 6-12 yaş çocuklar için 75 TL, 0-6 yaş arası için ise ücretsiz olduğu duyuruldu.

'5 DÖNÜM İÇERİSİNDE 11 ASLAN TUTULUYOR'

Hayvanseverler, bu tur hakkında aslanların doğal yaşam alanı olmadığını ve Türkiye'de aslan parkı adı altında ruhsatlandırma yapılmadığı ifade etti. Antalya Candost Derneği, eğlence merkezinin ruhsatsız çalıştığını ve işletme hakkında gerekli mercilere başvurduğunu belirtti. Eğlence merkezinin açılışını sosyal medyadan gördüklerini ifade eden Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, “Hepimiz şaşırdık ve araştırmaya başladık. Türkiye'de 'aslan parkı' adı altında bir ruhsatlandırma şekli yok. İnsanların gittiği, ücretli girişi olan 5 dönüm alan içerisinde 1'i yavru, 11 aslan tutuluyor. Bu aslanların Balıkesir'deki üretim çiftliğinden geldiğini öğrendik. Türkiye'ye çok yabancı bir konu, bu üretim çiftliğinin de ruhsatı var mıdır; belli değil" ifadelerini kullandı.

'BURASI NASIL RUHSATLANDIRILDI, RUHSATSIZSA NASIL AÇILIŞINA İZİN VERİLDİ?'

Aslanların arasında tel ile çevrili kamyonetin güvenli olmayacağını ifade eden Yanık, “Bir tel örgülü aracın içerisinde ziyaretçiler arazide geziyor. Araçta bir sorun çıkarsa insanlar orada mahsur kalacak. Hayvanlar kaçarsa bedelini yine hayvanlar uyutularak ödeyecek. Bir aslanın günde 10 kiloya yakın et yemesi gerekiyor. Burada günde 100 kilodan fazla et bulunması gerekiyor. Bu etler nereden karşılanıyor belli değil. Aklımızda çok soru var" açıklamasında bulundu.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Ayrıca hayvanseverlerin sosyal medya üzerinden tepki gösterdiğini belirten Yanık, “En büyük sorun ise buranın ruhsatsız olması. Burası nasıl ruhsatlandırıldı, ruhsatsızsa nasıl açılışına izin verildi? Bunları öğrenmek adına yetkili kurumlara dernek olarak başvurularımızı yaptık. Mevzuata aykırı olduğu için hayvanların doğal yaşam alanlarına götürülmesini talep ettik. Gerçekten şaşırtıcı. Balıkesir'de bir aslan üretim çiftliği olması çok enteresan. Ülkemizde yasak olan, sadece hayvanat bahçelerinde bulunabilen yaban hayvanları bunlar. Özel kişilere verilmesine, buralara bu şekilde parklar yapılmasına nasıl müsaade edildi bilmiyoruz" dedi.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7804242/antalyada-kurulan-aslan-safarisine-hayvanseverlerden-tepki-geldi