Başpiskopostan gerginlik arttıran sözler; Kıbrıslı Türkler aynı haklara sahip olamaz

Başpiskopos II. Hrisostomos, “Ne yazık ki Ersin Tatar, adanın bir çoğunluğu olan Kıbrıslı Rumların sahip olduğu hakları Kıbrıslı Türklere vermesini görüşmelerin (başlaması için) bir ön şart olarak öne sürüyor. Bu gerçekleşemez. Ne yazık ki şimdi yerleşiklerle beraber (nüfus oranı) yüzde 21’i bulan Kıbrıslı Türkler aynı haklara sahip olamaz” ifadelerini kullandı.


‘’ TÜRK HALKINI 'AZINLIK' OLARAK GÖRMEYE DEVAM ETTİĞİNİ AÇIKÇA GÖSTERMEKTEDİR’’


Konu hakkında KKTC Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak, “ Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Kathimerini gazetesine yaptığı Kıbrıs Türkleri ile ilgili ırkçı ve küstahça açıklaması şaşırtıcı değildir. Adadaki Türk varlığına tahammülü olmayan Rum zihniyetinin hiçbir şekilde değişmediğini ve değişmeyeceğini gösteren Başpiskoposun çağdışı açıklamaları, Kıbrıs Rum elitlerinin Kıbrıs Türk Halkını 'azınlık' olarak görmeye devam ettiğini açıkça göstermektedir.” açıklaması yapıldı.


BEYİN YIKAMA


KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının devamında, "Kıbrıs Rum halkının beynini yıkamaya çalışması ve ırkçılık aşılaması Kıbrıs Türk halkına karşı önyargı ve düşmanlığın boyutunu da anlatmaktadır" denildi.


‘’ NETİCE VERMEYECEĞİNİ SÖYLEDİK’’


Yaşanan gerginliğin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kendisine son pozisyonumuzu ifade ettik. Meseleleri yakından izlediğimizi kaydettik. Egemen ve uluslararası eşit statü talebimizin kabul edilmesi halinde kapsamlı görüşmelere geçilebileceğini aksi takdirde kapsamlı görüşmelerin eski zeminde herhangi bir netice vermeyeceğini söyledik” dedi.


“İKİ DEVLETİ İLK RUMLAR KABUL ETSİN, DİYORUZ’’


Kıbrıs Türk tarafının eski müzakerecisi Özdil Nami son yaşanan gerginlik süreci ile ilgili olarak, “İki devleti ilk Rumlar kabul etsin, diyoruz. En son kabul edecek olan onlardır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de önceki kararlarını yut (geri çek) diyoruz. Dünya da sizinle uğraşmaktan daha önemli işlerimiz var diyor” dedi.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7843334/baspiskopostan-gerginlik-arttiran-sozler-kibrisli-turkler-ayni-haklara-sahip-olamaz