Son 10 günde yabancılara yönelik, 250 milyon dolarlık konut satışı iptal edildi

Aktarılan bilgilere göre, yabancıların Türkiye vatandaşlığı için en az 250 bin dolarlık gayrimenkul almaları gerekmekte. Sektör temsilcilerin açıkladığı bilgilere göre ise son 10 gün 250 milyon TL’lik gayrimenkul satımı, gerekli şartı sağlamadığı için iptal edildi.

SATIŞ İPTALLERİ YAŞANMAKTA

10 günde için 250 milyon TL'lik gayrimenkul satışının gerekli koşulu sağlamadığı için iptal edildiğini ifade eden gayrimenkul sektör temsilcileri sistemin düzenlenerek iptallerin önüne geçilmesini istedi. Geçtiğimiz dönemde yabancıların Türkiye vatandaşlık hakkı kazanmasına yönelik getirilen kanuna göre, minimum tutar olarak 250 bin dolarlık gayrimenkul satın yabancılar Türkiye vatandaşı olmaya hak kazanıyor. Fakat sektör temsilcileri değerleme aşamasındayken SPK lisanslı değerleme firmaları yapmadığından 'hileli vatandaşlık' statüsüne girerek işlem iptal ediliyor. Bir sonraki işlem olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı tarafından “Yabancıların Taraf Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar" isimli genelgede değişiklikler yapıldı. Düzenlemeye göre değerleme şirketlerini 20 Eylül 2021’den itibaren yapay zekanın ataması yapılmakta. Fakat gayrimenkul sektöründe çalışanlar, denetleme firmalarının yüzde 80’ninin bankalarla ile birlik olarak teminata göre bir değerleme verdiklerini ve bu sistemin yanlış olduğunu ifade etti.

'EMSAL DAİRELERİN ÖRNEK ALINMASI YANLIŞ'

Konutder Yönetim Kurulu başkanı Altan Elmas, düzenleme öncesi sitem hakkında ifadelerde bulunarak, “Ekspertizleri zaten yaptırıyoruz. İster vatandaşlık ister normal satış olsun. Değerleme firmalarının 80’i bankalara ekspertiz yapan kurumlar. Örneğin denetleme şirketi bankalar için teminat amaçlı aynı semtte, muhitte veya çevre binalarda bir emsal ekspertizi yapmışsa bu, zaten piyasa değerinin yüzde 40’ı oluyor. Dolayısıyla malın gerçek değerini yazmıyorlar. Aynı daireye emsal dairelere yüzde 40’nı düşürdüğü zaman başka bir amaçla da olsa öncesinde olan değeri yazıyor. Her iki tarafı mağdur ediyor ve rapor geldiğinde satış iptalleri yaşanıyor.” dedi.

'SATIŞLAR OLUMSUZ ETKİLENİYOR'

Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, yeni düzenlemenin hileli vatandaşlık almak için başvuranların önüne geçtiğini ifade ederek, sistemde sektör temsilcilerinden görüşlerinin alınması ve öyle devam edilmesi gerektiğini hatta çalıştay kurulması gerektiğini ifade etti. Altan Elmas ise, “Konut üretiminin zorlaştığı, maliyetlerin artığı, konut fiyatlarının, kiraların arttığı ve konuta erişimin düştüğü bu günlerde konut sektörünü zora sokacak işler yapılması hiç doğru bir adım değil. Bu şekilde yürüyen sistemle beraber satışların yüzde 80’ninde sorun çıkacak. Yabancılara konut satışı yaparken banka teminatı yapan değerleme şirketleriyle bu sistem yürümez. Sistemi iptal edip bize 6 ay müddet verseler konu üzerinde çalışsak sorunlar çözülecek. Bizler zamanında bu hataları yapan firmaların cezalandırılmasını istedik. 3-5 firma yüzünden tüm sektör mağduruz” ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7854101/son-10-gunde-yabancilara-yonelik-250-milyon-dolarlik-konut-satisi-iptal-edildi